• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

7 výroků, které inspirují k vedení bohatšího života

11. 1. 2016

K financím se vyjadřují lidé už po staletí. Svůj vztah k penězům a bohatství formulovali slovy nejen známí filosofové, herci či spisovatelé. Výroky některých osobností se staly slavnými. Co vás vybrané výroky mohou naučit o financích?

Bohaté vědomí

„Tvým největším bohatstvím je to, co víš. To, co nevíš, je tvé největší riziko,“ tvrdí Robert Kiyosaki, známý díky svému bestselleru Bohatý táta, chudý táta. Kniha ukazuje rozdíl mezi smýšlením bohatých lidí a chudých lidí a upozorňuje na důležitost finanční gramotnosti při cestě k finanční svobodě. Dříve než shromáždíte významnější sumu peněz, musíte mít bohaté vědomí.

Život v dostatku

„Chtěl bych jednou v životě vydělávat tolik peněz, abych si mohl dovolit žít tak, jak žiji,“ prohlásil jednou Peter Ustinov, britský herec a držitel dvou Oscarů. Všechny myšlenky na nedostatek musíte zahnat a nahradit je myšlenkami o nadbytku. Ty nejlepší věci v životě jsou navíc stejně zadarmo.

Pryč s nereálnými představami

„Hledáte celoživotního partnera, který je bohatý, milý, hodný, věrný? V tom případě vám poradím. Jděte do kina!“ trefně poznamenala Ivana Christová, první novodobá Miss Československa. Zbohatnout nelze jednoduše ze dne na den. Pryč s netrpělivostí a nereálnými představami. Na finančním zabezpečení a soběstačnosti musíte pracovat, pěkně den po dni.

Přehled o výdajích

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo, až dojdou peníze!“ konstatoval neznámý autor. A měl pravdu. Ještě horší je, že pak dojde i to pivo! Vést si přehled o výdajích je základem zdravého hospodaření. Zapisujte si, kolik měsíčně utratíte za bydlení, dopravu, jídlo a zábavu. V případě potřeby úspor je pak jednodušší se na takový přehled podívat a finančně nákladné položky zredukovat.

Očekávání nečekaných výdajů

„Zkušenost je drahá škola, ale hlupáci do ní nechodí,“ řekl Benjamin Franklin, jeden ze zakladatelů USA. Stát se může kdykoli cokoli a je důležité, aby vás nepředvídatelné události nezruinovaly. Vytvářejte si spolu se spořením na důchod i rezervní fond, který vám v případě potřeby pomůže překlenout období nečekaných výdajů a zajistit, že v nouzi nespadnete do dluhové pasti.

Peníze tvoří peníze

„Peníze jsou jako ruce nebo nohy. Pokud je nepoužíváte, přijdete o ně,“ tvrdil Henry Ford, americký podnikatel a průkopník automobilového průmyslu. Bohatí totiž nepracují pro peníze, ale nechávají peníze, aby pracovaly pro ně. Peníze na běžném účtu se nikomu samy od sebe nezhodnotí. Proto zkuste pravidelné investování (lze již od 500 korun měsíčně) nebo investujte přímo do aktiv jako jsou nemovitosti.

Bohatství nerovná se štěstí

„Peníze nás nedělají šťastnými, umožňují nám však být nešťastnými poměrně příjemným způsobem,“ zní americké přísloví. Chcete-li zjistit, jestli člověk díky penězům nalezne štěstí, existuje jednoduchá rada: staňte se bohatými. Není to tak těžké, jak si myslíte.

Související články