• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

70 % Čechů nesrovnává ceny půjček a platí zbytečně i o tisíce více

28. 1. 2014

Na trhu půjček v České republice panuje silná konkurence, čehož se ještě většina spotřebitelů nenaučila využívat. 70 % Čechů se rovnou spokojí s první nabídkou a s dalšími ji nesrovnává, přichází tím o tisíce korun.

Výběru spotřebitelské půjčky věnují Češi mnohem méně času, než například hledání nejlevnější pohovky nebo ledničky. Tím se však zbytečně ochuzují i o desetitisíce korun, které by mohli hledáním levnější půjčky ušetřit. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který proběhl na 600 respondentech ve věku 18-60 let.

Vlastní banka nerovná se výhodnější nabídka

Většina lidí se při potřebě půjčky obrátí jen na svou hlavní banku v domnění, že od ní jako dlouholetí klienti dostanou nejvýhodnější nabídku. Na inzerované nízké sazby však u většiny bank dosáhne jen zlomek lidí.

Při volbě spotřebitelského úvěru se neorientujte pouze podle výše sazeb, ale i podle dalších poplatků. Úroková sazba může být právě vzhledem k poplatkům a celkovým nákladům na úvěr zavádějící. Poplatky za sjednání úvěru a za další služby mohou výslednou cenu výrazně ovlivnit a projeví se až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Zákon navíc bankám a splátkovým firmám ukládá povinnost RPSN inzerovat. Dle RPSN nejlépe posoudíte, jaký úvěr je levný či drahý.

Rozdíly mohou jít až do desetitisíců

Klient, který při rozhodování automaticky zavrhne půjčky od jiných finančních ústavů s „naoko“ vyšším úrokem, může prodělat tisíce. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší půjčkou u různých bank může být obrovský. Test reálných úrokových sazeb serveru Bankovnipoplatky.com zjistil, že například u půjčky ve výši 50 000 Kč na 5 let činí 21 229 Kč. U vyšších půjček je pak rozdíl ještě větší. Pokud si tedy klienti půjčky nesrovnají a dostanou někde drahou půjčku, o tyto peníze se ochudí a mohou jim pak v domácím rozpočtu chybět.

Zaběhlý a nepřehledný systém v inzerovaných úrokových sazbách se zatím pokusila nabourat pouze Air Bank, u které dosáhne na nízký úrok 9,9 % a RPSN 10,37 % úplně každý klient, který svou půjčku splácí včas.

Srovnání je základ

Ceny spotřebitelských půjček tedy porovnává jen 30 % lidí. I prostým průzkumem na internetu a jednoduchým srovnáním půjček na nezávislém on-line srovnávači lze ušetřit tisíce korun. Opravdu reálný úrok naleznou klienti ale až v předsmluvní nabídce – toho ke srovnání nabídek bank využívá jen 9 % lidí.

Půjčujte si hlavně s rozumem. Jste-li přesvědčeni, že se bez peněz navíc neobejdete, stanovte si výši splátek a délku splácení tak, abyste byli schopni splátku každý měsíc uhradit.

Je poplatek za vedení úvěrového účtu absurdní?

Existuje absurdní poplatek? Banky se obvykle hájí, že jen kryjí náklady. Každoročním favoritem v anketě o nejabsurdnější poplatek, ve které hlasují klienti bank, se často objevuje právě i poplatek za vedení úvěrového účtu. Vzhledem k tomu, že na trhu půjček nyní panuje v České republice velká konkurence, tak stále více bank od tohoto poplatku opouští.

Článek vyšel 27. 1. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek na půjčku
Jak si zjednodušit cestu ven z Dluholandu

Související články