Nejste v klubu bohatých? Nevadí, zkuste pravidelné investování

Češi ve světě financí ještě převážně plavou. Zatímco většina lidí utrácí či má uložené peníze na nízko úročených produktech, bohatí za své peníze nakupují podniky, akcie a nemovitosti. Aby mohl člověk začít investovat, nemusí být boháč, stačí se pustit do pravidelného investování.

Pokud se od včera nic nezměnilo, pod matrací se peníze neznásobí. Úspory je potřeba rozmnožovat, protože z nich neustále ukusuje inflace. Chybou je spoléhat jen na konzervativní, nízko úročené produkty a vyhýbat se investicím.

Srovnání investic onlinePryč s nízkým úročením

Někdo může být spokojen s ročním zhodnocením kolem 1 procenta. Při této úrokové sazbě ani nemusí za současné inflace docházet k reálnému zhodnocení. Inflační cíl České národní banky je nastavený na 2 procenta. A samozřejmě nesmíme zapomenout i na případné zdanění, momentálně ve výši 15 procent.

Pryč s nízkým úročením. Na řadu přicházejí investice. Počet lidí, kteří se o své finance starají a investují, však roste a jsou jich desítky tisíc. Aby mohl člověk začít investovat, nemusí se perfektně orientovat v investičním prostředí. Základem v začátcích investování je mít k dispozici širokou nabídku investičních možností a nechat si poradit od investičních profesionálů.

Pravidelné měsíční investice

Pravidelné měsíční investice jsou optimálním způsobem, kterým je možné získat nadprůměrný výnos a současně výrazně snížit rizika spojená s investováním do podílových fondů. Základem je investování pevné částky v pravidelných intervalech. Nezatížíte tím ani svůj rozpočet, investovat lze již od pětistovky.

Samozřejmě i investování má svá pro a proti. Dopředu není nikdy nic na 100 procent jasné a budoucnost je prakticky nemožné s jistotou odhadovat. Úspěšné investování je jako proces, nikoliv jednorázová záležitost.

Cílem je nalezení optimální investiční strategie, která zohlední vaše finanční cíle (jakého výnosu chcete dosáhnout ve zvoleném časovém horizontu) a míru rizika, kterou můžete akceptovat.

Neexistují žádné exkluzivní kluby vysokých výnosů bez rizika. Investice, která by zaručovala vysoký výnos a přitom byla zcela bez rizik, není. Čím většího výnosu chcete dosáhnout, tím větší je míra rizika, kterou musíte být ochoten přijmout, a naopak.

S investováním jsou také spojené poplatky. Obvykle se jedná o vstupní poplatky v řádu maximálně několika jednotek procent z investované částky.

Bez přípravy to nepůjde

U investování je důležitá dlouhodobost, stejně jako pravidelnost. Proto se budeme muset připravit tak, jako bychom šli na dlouhý výlet. Cílem je stabilizovat a chránit výnosy vložených investic. Stát vás za dlouhodobé uvažování odmění tím, že po tříletém investování po vás nebude chtít zdanit dosažený výnos.

Udělejte si jasno v tom, jak a kam investovat. Chcete-li představit jednotlivé možnosti pravidelného investování, jejich výhody i úskalí, rizika i poplatky s nimi spojené, neváhejte se obrátit na specialisty z Chytrého Honzy.