Jste nespokojeni se svou bankou? Změna je jednodušší, než si myslíte

Spousta z nás má účet u banky, která mu třeba úplně nevyhovuje. Průzkumy pravidelně potvrzují známou věc, a to nespokojenost klientů hlavně s poplatkovou politikou bank. Češi patří svou povahou spíše mezi konzervativní národy, což se projevuje v nezájmu s tím něco dělat a přejít k jiné bance s nabídkou, která by jim více vyhovovala. Každý nový rok je ideální čas na změnu k lepšímu. Změna bankovního účtu je díky Kodexu mobility jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát.

O změně banky uvažuje téměř polovina lidí, provede ji však jen kolem 10 procent. Představa trávení volného času po bankách, úřadování, změn inkas a trvalých příkazů je pro mnohé tak odstrašující, že se raději smíří na další roky se svým účtem a nedělají nic.

Nejste také spokojeni se svou bankou a chcete přejít ke konkurenci, která vás zaujala nižší cenou nebo jinými výhodami? Změna bankovního účtu je snadná, když využijete takzvaný Kodex mobility, který funguje od roku 2009. Nabízí jej naprostá většina bank, jeho výhodou je jednodušší a rychlejší vyřízení formalit.

Nová banka vše zdarma zařídí za vás

Ke Kodexu mobility České bankovní asociace přistoupily v podstatě všechny banky působící na českém trhu. Kodex mobility klientů znamená v jednoduchosti to, že si u nové banky otevřete nový účet a ona se postará o přenesení vašich trvalých příkazů, SIPO a inkas z vaší původní banky. Změna banky s využitím kodexu zbaví klienta prakticky všech starostí s rušením starého běžného účtu a otevřením nového.

Vaše první kroky, jakmile se rozhodnete změnit banku, by měly vést do nové banky. Založíte si u ní běžný účet a vyplníte formulář Žádost o změnu banky. Dosavadní banka vám přitom nesmí komplikovat odchod. Poplatek za zrušení účtu může být požadován jen v případě, že byl účet veden po dobu kratší než 12 měsíců. Pokud vám vaše banka naúčtuje nějaké poplatky, proplatí je například v Air Bank až do výše 500 Kč.

Jedinou věc ale za vás nová banka neudělá – nebude o vašem novém čísle účtu informovat společnosti, které mají svolení k inkasu z vašeho účtu. To musíte udělat sami.

Stačí tedy přijít do nové banky s občanským průkazem a ta za vás vyřídí vše potřebné během pár minut. Celý proces změny banky pak trvá minimálně 15 pracovních dnů.

Komplikovanější je změna pro zájemce, kteří u dosavadní banky využívají vedle běžného účtu další službu, typicky úvěr, kreditní kartu či hypotéku.

Zůstane mi číslo účtu?

Přestože některé banky lákají nové klienty na zachování stávajícího čísla účtu, ve skutečnosti se lidem vždy samozřejmě změní přinejmenším část za lomítkem, tedy kód banky.

Před změnou si běžné účty srovnejte online

Na poplatcích za základní, tedy nejčastěji využívané bankovní služby, lze v Česku stále ušetřit i přes 1000 korun ročně. Stačí odejít z dosavadní a dražší banky ke konkurenci, která nabízí účet zdarma, nebo alespoň výrazně levněji. Kde si tedy lze založit opravdu bezplatný účet bez výraznějšího omezení? A naopak, který „bezplatný“ účet nás ve skutečnosti přijde na desítky korun měsíčně? Vše si lze během pár minut spočítat na chytryhonza.cz.

Článek vyšel 6. 1. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek běžných účtů
• Používat dnes v zahraničí platební kartu vyjde podstatně levněji než před lety