V prvním čtvrtletí se opět nezastavil pád cen povinného ručení

Česká asociace pojišťoven (ČAP) zveřejnila výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Ty přinesly překvapení především u neživotního pojištění. Oproti proklamacím jednotlivých pojišťoven, totiž stále klesá předepsané pojistné u pojištění motorových vozidel.

Celý segment neživotního pojištění byl tak tlačen právě povinným ručením dolů. Ačkoliv další neživotní pojistky mírně stoupaly – především průmyslové pojištění, povinné ručení, které má 40 procentní podíl předpisu neživotního pojištění celý tento segment utáhlo do záporných čísel.

Důvod, proč je pojištění aut stále levnější, je především silná a mnohdy až přehnaná konkurence, která v tomto oboru vládne. Velké pojišťovny, které mají mnoho poboček a zaměstnanců – tudíž i vyšší náklady – v internetové době konkurují malým pojišťovnám s pár pobočkami, které se orientují na internet a mohou nabídnout lepší cenu. Toho samozřejmě využívají klienti, jež především cílí na co nejnižší pojistné.

Ředitel ČAP Tomáš Síkora k situaci u segmentu autopojištění poznamenal: „Za posledních 6 let se cena pojištění pro motoristy snížila o téměř 23 %, přičemž vliv na pokles objemu pojistného dosud mají i nedostatečně uplatňovaná pravidla malusů u vysoce škodových řidičů.“

Dá se proto očekávat, že v nejbližších měsících budou velké pojišťovny připravovat balíčky pojištění, které vyjdou vstříc motoristům, kteří nebourají.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek povinného ručení
• Jak na nejlevnější povinné ručení II