Na co myslet při výběru cestovního pojištění: 5 nejčastějších chyb

Řada lidí si říká, na co uzavírat cestovní pojištění, když přinejmenším v rámci Evropské unie by měla být lékařská péče dostupná všem, kdo si v ČR platí povinné zdravotní pojištění. Je sice pravda, že nutnou a bezodkladnou lékařskou péči by vám měli poskytnout ve všech státech EU a navíc v zemích Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku, ale nejde zdaleka jen o léčebné výdaje.

Podívejme se, jakých chyb se nejčastěji dopouštějí ti, kdo se chystají na dovolenou v zahraničí. V první řadě přeceňují rozsah služeb, k jejichž využití je kartička od české zdravotní pojišťovny v zahraničí opravňuje, a myslí si, že komerční cestovní pojištění jsou vlastně vyhozené peníze. Jak tomu tedy je?

Jakožto plátci povinného zdravotního pojištění máme sice nárok na nutné a bezodkladné lékařské ošetření ve zmíněných zemích, ale pojišťovna jej proplatí jen tehdy, pokud k němu došlo ve zdravotnických zařízeních napojených na veřejný systém zdravotní péče. To znamená, že ošetření od hotelového lékaře či v soukromém zdravotním zařízení musí cestovatel uhradit z vlastní kapsy. Také převoz do ČR není hrazen z povinného zdravotního pojištění. Takový převoz samozřejmě není nic levného – pohybuje se v řádech statisíců korun. A do třetice: zdravotní pojišťovny zpravidla neproplácejí spoluúčast na ošetření či lécích, přitom ve většině evropských zemí taková spoluúčast existuje a obvykle vyjde podstatně dráž než náš třicetikorunový poplatek. Pokud navíc jedete do nějaké exotické země, evropský průkaz zdravotního pojištění od vaší zdravotní pojišťovny vám příliš nepomůže. Třeba tarif „Evropa“ od pojišťovny Generali ale zahrnuje i nejpopulárnější mimoevropské destinace.

Druhou častou chybou je podpojištění cestovatele, zvlášť pokud se při svém pobytu v zahraničí chystá provozovat nějaký náročnější sport – třeba horolezectví, lyžování, potápění apod. Některé sporty jsou pojišťovnami nabízejícími cestovní pojištění označeny jako rizikové a je třeba mít na paměti, že pojistné krytí je úměrné výši pojistného. Pokud tedy uzavřete jen nejzákladnější, nejlevnější pojištění, počítejte s tím, že nemusí krýt například právě rizika spojená s provozováním některých sportů. Na druhou stranu je potřeba vyhnout se zbytečnému přepojištění: není třeba sjednávat si pojištění, které zahrnuje kompletně vše, když už předem víte, že polovinu z toho určitě nevyužijete.

Za třetí je dobré si zjistit, zda cestovní pojištění kryje také pojištění zavazadel (v případě ztráty či odcizení dostanete finanční náhradu), a za čtvrté, zda zahrnuje pojištění odpovědnosti. U odpovědnosti za škodu na zdraví či majetku je také potřeba vědět, že neplatí v případě škody na půjčeném autě.

A jaké další, už páté nejčastější chyby se lidé dopouštějí? Neuvědomují si, že jejich cestovní pojištění většinou zahrnuje i nárok na využití asistenční služby. Ta za ně může vyřídit většinu komunikace se zdravotními zařízeními i s úřady či policií.

Článek vyšel 22. dubna v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, který se týká konkrétního problému z oblasti osobních financí.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek cestovního pojištění
• Plánujete dovolenou? Nezapomeňte na cestovní pojištění!