Obezita má vliv na zdraví i cenu životní pojistky

Obezita stále více ohrožuje populaci evropských zemí a má zásadní zdravotní a ekonomické dopady. Evropu stojí obezita ročně kolem 70 miliard EURO. Kila navíc, zvyšující zdravotní rizika, můžou cenu životní pojistky zdražit o desítky i stovky korun za měsíc.

Velká část české populace zápasí s kilogramy navíc, které mohou přímo či nepřímo způsobit řadu nejrůznějších zdravotních problémů. Obezitu a nadváhu je proto nezbytné vnímat jako vážný problém, který navíc znamená nesmírnou, neustále se zvyšující zátěž pro národní finanční zdroje.

V životním pojištění se dosud pracovalo hlavně s věkem klienta a rizikovostí jeho povolání. Některé pojišťovny se nyní zaměřují také na styl života, což je velmi významný rizikový faktor. Kdo si chce zodpovědně pořídit životní pojistku a patří mezi plnoštíhlé či korpulentní, musí počítat s tím, že na pojistném v některých případech zaplatí víc než ti štíhlí.

Výše přirážky k základnímu pojištění je obvykle přímo úměrná riziku, jež nadváha či obezita představují. V zahraničí je takovéto rozlišování klientů běžné. Ocenění zdravotního stavu, z něhož vychází tato přirážka, ovlivňují ovšem kromě váhy celkový zdravotní stav, věk, výše vyplacené pojistné částky v případě úmrtí, délka pojistky, veškerá rizika, která kryje pojistná smlouva, nebo rodinná anamnéza.

Naopak ti, kteří mají svoji váhu pod kontrolou a nekouří, mohou na životním pojištění výrazně ušetřit.

Zdravotní důsledky obezity a nadváhy

Těžká nadváha nebo obezita představují závažné riziko vzniku mnoha chronických onemocnění, jako jsou například nemoci srdce či respirační choroby, cukrovka II. typu, hypertenze a některé druhy rakoviny. Hrozí také předčasná úmrtí a výrazné zkrácení délky života.

Výsledky vědeckých studií a analýza údajů získaných od společností poskytujících životní pojištění prokazují, že zdravotní rizika spojená s nadměrným množstvím tělesného tuku se netýkají pouze osob s diagnostikovanou obezitou – začínají markantně vzrůstat už u lidí, jejichž hmotnost jen o (relativně) málo přesahuje hmotnost ideální.

Rozumnou váhu si je třeba hlídat, a to samozřejmě nejen kvůli levnějšímu pojištění. Rovnice zdravého života říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Ochrana až pro 51 kritických onemocnění

U pojistek na nízké částky obvykle postačuje, když klient v návrhu zaškrtne kolonku s čestným prohlášením, že netrpí žádným chronickým onemocněním. Kdo si kupuje pojistnou částku vyšší, odpovídá obvykle na několik otázek o svém zdraví. Lhát o něm se však rozhodně nevyplatí.

Pokud vám jde jen o pojistnou ochranu bez možnosti spoření a investování, je nejvhodnějším řešením rizikové životní pojištění. To přináší kromě pojištění pro případ smrti řadu připojištění pro případy onemocnění či úrazů vlastní osoby, případně celé rodiny.

Když pojistíte svou rodinu s pojištěním od AXA na jedné smlouvě, získáte slevu z ceny pojistného až do 25 procent. A pojištění od AXA vás ochrání pro případ až 51 kritických onemocnění.

Porovnejte si pojištění s Chytrým Honzou zde.

Článek vyšel 14. 4. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek životního pojištění
• Češi věří v životní pojištění, oproti Evropanům se ale chrání méně