Víte, za co v životním pojištění platíte?

Životní pojištění je jedním z nejpopulárnějších finančních produktů na trhu. Jeho častou vlastností je určitá „obojživelnost“: životní pojištění totiž může mít funkci záchranného lana v případě zdravotních problémů, ale může být i formou zajištění na stáří, tedy jakási náhražka spořicího produktu. Jaké jsou jednotlivé složky životního pojištění a které upřednostnit, pokud chceme na výši měsíčního pojistného ušetřit?

nova_pravidla_hypotek

Většina nabídek životního pojištění obsahuje dvě základní složky: krytí rizik a spoření. Část platby za životní pojištění tedy kryje riziko úmrtí, zatímco druhá část je spořicí složka. Samozřejmě bývá možné sjednat si také různá doplňková připojištění, například proti úrazu. Při vybírání vhodného životního pojištění je potřeba dobře uvážit, co má být jeho hlavním účelem. Je to spíš zajištění na stáří a spoření, či naopak krytí rizik? Jakmile si ujasníme základní účel pojištění, stačí si u jednotlivých produktů zjistit, jak velká část z každoměsíční platby za životní pojištění jde na krytí rizik a jaká část jde na spoření. Bývá pravidlem, že částka, která má krýt zdravotní rizika, je výrazně nižší než částka, kterou pojišťovna klientovi spoří. Kdo chce na životním pojištění ušetřit a potřebuje jej především na krytí rizik (nemá v úmyslu si jeho prostřednictvím spořit), tomu se vyplatí si u životního pojištění nespořit.

V takovém případě je potřeba se vyhnout pojištěním, která mají v názvu slova jako „investiční“ či „kapitálové“. Tato pojištění totiž obsahují spořicí složku, která platbu za životní pojištění notně prodražuje. Na druhou stranu představují jakýsi komplexní „balíček“, který má napomoci řešit klientovu finanční situaci více způsoby. U kapitálového životního pojištění má klient navíc garantováno zhodnocení vložených úspor. V případě, že si však na stáří spoří v penzijních společnostech či jiným způsobem, nemusí mít důvod platit za životní pojištění víc, než je nutné čistě k pokrytí rizik. Produktů, které obsahují pouze pojištění zdravotních rizik, je samozřejmě řada. Jednou ze stálic na trhu je například pojištění pro případ invalidity od pojišťovny Aegon, která nabízí pojistné krytí až do výše 2 000 000 Kč.

Před uzavřením smlouvy na životní pojištění je tedy rozhodně dobré si ujasnit, co od něj přesně očekáváme, jakou částku jsme ochotni za něj měsíčně platit – a následně si udělat průzkum trhu (třeba pomocí internetových srovnávačů), abychom si porovnali jednotlivé nabídky. Zajímá-li nás v první řadě krytí zdravotních rizik, budeme se dívat především na nabídky rizikového životního pojištění. Pokud je pro nás důležitá také spořicí funkce životního pojištění, poohlédneme se po produktech jako investiční či kapitálové životní pojištění.

Chcete si porovnat životní pojištění online? Klikněte zde

Článek vyšel 1. 7. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek životního pojištění
• Otestujte své znalosti o životním pojištění