Zloději začínají řádit v chatách! Jste na ně připraveni?

Začátek listopadu bývá každoročně jakýmsi koncem chatařské sezóny. Řada chat zůstává opuštěna a prakticky bez dozoru. Zima je prostě za dveřmi, stejně jako natěšení zloději. Riziko vloupání do objektu je v tomto období až dvakrát vyšší než během léta. A zloději berou vše, co jim přijde pod ruku.
 
Chatu je třeba na zimu připravit lépe, než se připravili zloději. Za celý loňský rok dle statistik Policie ČR došlo k 3 955 vloupáním do chat. Prakticky každý den jich bylo v průměru vykradeno 11. Nemalé jsou i škody, které takto zloději způsobí. Loni se vyšplhaly přes 70 milionů korun. Pomyslné první místo patří Středočeskému kraji s 1 037 vloupáními se způsobenou škodou za 25 milionů korun.
 
Online srovnání pojištění majetkuČeši patří mezi velké vyznavače rekreačního bydlení. Odhaduje se, že v ČR je celkem na 400 000 rekreačních objektů. Vůbec není pojištěna skoro polovina z nich. A ty pojištěné jsou chráněny vesměs hlavně proti řádění živlů.

Důležité je nejen vhodné pojištění

Všechno cenné odvézt, pořádně zamknout a během zimy se občas přijet podívat, tak zní tři zásadní rady, které by nyní měli mít na mysli chataři. Pokud v chatě či v okolních stavbách cenné věci zůstávají, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte si jejich fotodokumentaci.
 
Opuštěným chatám samozřejmě hrozí nebezpečí nejen ze strany zlodějů, velké škody můžou způsobit přírodní živly. Nejvíce pojistných událostí u rekreačních objektů způsobují právě vodovodní škody, živelní škody nebo vloupání. Je tedy na místě případné škody na svém majetku minimalizovat sjednáním vhodného pojištění.
 
Důležité u pojištění proti krádeži a vandalismu je, aby se pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken, poškozením okenic nebo dveří.

Požár, sníh i padající stromy

Každý rekreační objekt by určitě měl být pojištěn pro případ požáru, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva.
 
Dalším pojištěním, na něž by se rozhodně nemělo zapomenout, je pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Četnost škod způsobených těmito pojistnými nebezpečími v posledních letech kvůli nevyzpytatelnému počasí narůstá.
 
Pokud se rekreační objekt nachází v blízkosti lesa nebo u něho stojí vzrostlé stromy, mělo by pojištění krýt škody způsobené pádem stromů.

Pojištění přes internet

Prvním krokem u nového pojištění by měl být internet. Využijte online srovnání s kalkulací pojištění majetku Chytrého Honzy. Snadno a rychle získáte přehled o nabídkách jednotlivých pojišťoven, vyhnete se složitému oceňování majetku a budete ochráněni před rizikem podpojištění.