8 tipů pro co nejlepší bonusy povinného ručení

Jste dobrý řidič, nebo patříte k těm horším? Občas bouráte, nebo už několik let jezdíte bez nehod? To všechno o vás prozradí bonusy pro povinné ručení. Jak přesně fungují? Lze je převést na jiný vůz nebo řidiče? Přečtěte si 8 tipů jak na bonusy pro povinné ručení.

1. Co jsou bonusy a jak fungují?

Bonusy a malusy – to je systém, který už roky určuje v podstatě to, kdo řídí lépe a kdo hůř. A to pomocí zvýhodňování těch řidičů, kteří nebourají. Princip je jednoduchý. Každý rok, který odjezdíte bez nehod, se vám počítá do takzvaných bonusů – a ty vám pak určují slevu nejen v rámci  povinného ručení ale i havarijního pojištění.

2. Kolik můžu díky bonusům ušetřit?

Za každých 12 měsíců bez bouračky můžete ušetřit 5 procent z ceny povinného ručení. A tato sleva se s každým dalším rokem, kdy nezpůsobíte škodu svým vozem, navyšuje. Nejvyšší možný bonus se pak liší v závislosti na jednotlivých pojišťovnách, bývá ale až 60 procent. Znamená to tedy jediné – kdo dosáhl na tak vysoký bonus, jezdí už deset let bez jediné škodné události. Systém samozřejmě počítá i s tresty pro neukázněné řidiče, tzv. malusy.

Nehoda malus

Nehoda má na bonusy pro povinné ručení negativní vliv.

3. Kdy se bonusy odečítají a o kolik přijdu?

Bouráš? Přijdeš o slevu. Tak se dá shrnout princip bonusů a malusů. Pokud tedy řidič na silnici způsobí nějakou škodu, automaticky se mu odečítají určitá procenta z jeho bonusů. Obvykle se jedná o 10 až 15 procent. Znamená to tedy, že ve svém bezškodném období přijdete většinou až o tři roky.

Ale pozor! Dostat se můžete i do záporných hodnot. A to v případě, že řídíte teprve krátkou dobu, třeba rok. Znamená to, že si pak za povinné ručení oproti běžným sazbám dokonce připlatíte. Přístup k takzvaným malusům – tedy sankcím za nehodu, se liší dle jednotlivých pojišťoven. Některé spíše lákají nové klienty a tak jsou sankce spíše symbolické, jiné mají přirážky mnohem větší.

4. Jak převést bonusy na nové auto?

Bonusová sleva na povinném ručení se neváže na vůz, ale na řidiče. Pokud tedy měníte auto, nemusíte se bát. Bonus pro povinné ručení se vám převede. Tento úkon by vám měla nabídnout sama pojišťovna. Důležitá totiž v tomto případě není historie auta, ale historie samotného řidiče.

Další variantou je pak převod bonusů pro povinné ručení mezi pojišťovnami. I tady by měli být řidiči v klidu. Období, kdy jezdili bez nehod, by totiž měla respektovat i nová pojišťovna, ke které svou pojistku převádějí.

Co se ale může změnit, je výše procentní slevy – každá pojišťovna má svá vlastní pravidla. Někdy na tom můžou řidiči dokonce vydělat. V případě, že převádějí povinné ručení k instituci, která hodnotí každoroční bezeškodní průběh více než jiné, bude zvýhodnění v rámci jízdy bez nehod ještě citelnější.

5. Co když na bonusy nemám nárok? Můžu převést bonus z řidiče na řidiče?

Je to klasický problém řidičů začátečníků – jejich povinné ručení je dražší, protože zkrátka na bonusy ještě nedosáhli. Co s tím? Některé pojišťovny umožňují dokonce i převod bonusů mezi rodinnými příslušníky či členy domácnosti. Je ale třeba dostatečně pátrat – v současné době toto ne všechny instituce dělají ochotně a ne vždy umožňují převod mezi všemi členy rodiny.

Řidič začátečník

Řidiči začátečníci na bonusy typicky nedosahují.

6. Co mají společného bonusy u povinného ručení a havarijního pojištění?

Stejně jako sbíráte zvýhodnění u povinného ručení, počítá se vám i u havarijního pojištění. A tak se tyto produkty mohou velmi ovlivňovat a vaší peněžence citelně ušetřit. Pokud máte navíc naspořený velký bonus na povinném ručení a chcete i havarijní pojistku, většinou můžete získat velmi výraznou slevu.

7. Jak zjistím, jak na tom s bonusy jsem?

Nejste si jistí, jak na tom s bonusy jste a uvažujete o změně pojišťovny? Výše nastřádaných bonusů se dá velmi jednoduše a rychle zjistit – a to dokonce online. Pak jen stačí ve srovnávačích porovnat nabídky a zvolit, co bude pro vás a vaše bonusy pro povinné ručení nejvýhodnější. Informace o bonusech shromažďuje Česká kancelář pojistitelů.

8. Lze si bonusy pojistit?

Tuto službu pojišťovny opravdu nabízejí. Jde o tzv. pojištění bonusu a vybírat můžete ze dvou variant: ta první je volitelné pojištění, druhou možností je zvolit dražší povinné ručení –v tomto případě může být pojištění bonusu již zahrnuto. Tato pojistka pak chrání řidiče v případě nehody (tj. neztratí bonusy).