Banky soupeří, která nabídne spořicí účet s lepší sazbou

Sazby spořicích účtů nejsou tak výhodné jako dříve, ale inflaci překonají. Jsou také vyšší než sazby termínovaných vkladů. Navíc máte peníze hned. Klienti totiž mají zájem o spořicí účty bez vázací doby, a tak si v této oblasti banky konkurují a předhánějí se v tom, která nabídne o kousek procenta více.

Spořicí účet je nejjednodušší formou spoření. Za jeho založení a vedení si banky neúčtují žádné poplatky, proto není na škodu mít jeden otevřen. I proto jsou spořicí účty stále velmi oblíbené u široké veřejnosti.

Dvěma základními výhodami spořicích účtů jsou lepší úročení než na běžných účtech i termínovaných vkladech a vysoká likvidita. Peníze by optimálně měli být kdykoli k dispozici bez poplatku, sankcí a bez průtahů. Nevýhodou spořicích účtů je, že banka může jednostranně úrokovou sazbu měnit.

Hop přes překážku jménem inflace

I když jsou úroky na spořicích účtech nízké, překážku jménem inflace jako zkušený atlet překonají. Průměrná míra inflace byla za loňský rok 0,4 procenta. Proto se stále vyplatí spořit peníze v bance a ne si je zašívat do matrace.

Roční úrokové sazby se pohybují na úrovni jednoho procenta. Vzhledem k rekordně nízké úrovni inflace jste schopni na většině z nich reálně zhodnotit své peníze. Nejlepší spořicí účty překonají inflaci i letos.

Najdou se i sazby vyšší, pro jejich získání však musíte splnit různé podmínky, například dodržet výpovědní lhůtu, nevybírat ze spořicího účtu peníze, mít na běžném účtu určitý obrat nebo platit kartou či vlastnit i jiné produkty banky.

Příkladem toho jsou dvě únorové novinky od Equa banky a Raiffeisenbank. Obě banky zvyšují úrokovou sazbu, ale na druhou stranu zase omezují limit, do kterého tuto sazbu poskytují.

Vyberte si vhodný spořicí účet

Sazby a podmínky spořicích účtů vůbec nejsou jednoduché. Nelze ani konstatovat, že nejvyšší sazba znamená i nejvýhodnější spořicí účet. Záleží na tom, kolik peněz spoříte a také zda jste ochotni splnit podmínky k získání té či oné sazby.

Zjistit všechny podrobnosti bez internetových srovnávačů by byla skoro detektivní práce. I v roce 2015 se můžete na webu Chytrého Honzy spolehnout na vždy aktuální srovnání spořicích účtů. Úrokové sazby a všechny důležité informace Honzův tým pravidelně aktualizuje.

Vyberete si přehledně on-line z 32 nabídek od 17 bank a během jedné minuty si snadno spočítáte, který spořicí účet vám vynese nejvíc. A vybraný spořicí účet si pak můžete také rychle založit on-line.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek spořících účtů
• Začněte s předsevzetím, skončete s vyšším důchodem