Je čas opustit svou banku

Mít dnes bankovní účet je nezbytnost, ale vybrat si ten nejvýhodnější je umění. Velké banky spoléhají na to, že lidé jsou líní… na poplatky si maximálně zanadávají, ale nechají vše při starém. Vyzkoušejte si, co to udělá, když své bance oznámíte, že chcete přejít k jedné z nových bank.

Možná patříte mezi ty klienty, kteří jsou věrní své tradiční bance řadu let. Odměnou za věrnost obvykle bývá to, že platíte za běžný účet měsíčně nemalou částku. Ono se řekne 100 korun měsíčně, ale za rok to je 1 200 korun, což už je znát.

Zajímavé je, že ti stejní lidé, kteří si spoří na stavebním spoření, aby získali 2 000 korun ročně jako příspěvek od státu, jsou pak schopni dát skoro stejnou sumu za poplatky bance, přitom nemusí. Dnes téměř u každé banky seženete konto, jehož vedení je bezplatné. Avšak mnohdy pro to musíte splnit i více podmínek.

Ještě nedávno tradiční banky tvrdily, že se nebojí konkurence nových nízkonákladových bank ani velkého odlivu svých klientů. Časy se však mění a k novým bankám přešlo již 1,8 milionu klientů.

Zahrajte si se svou bankou hru

Vyzkoušejte si, co to udělá, když své bance oznámíte, že chcete přejít k jedné z nových bank. S největší pravděpodobností vás banka začne přemlouvat, abyste neodcházeli, a nabídne vám běžný účet zdarma, nebo za výrazně výhodnějších podmínek.

Zkuste se poohlédnout i jinde. Klienti nakonec k novým bankám nepřechází jen kvůli výhodnějším produktům a lepším službám. Stále častěji oceňují lepší chování k nim, konkrétně že s nimi nová banka jedná férově a mluví s nimi na rovinu. Všichni jsme nakonec lidi a požadujeme lidský přístup i od takové instituce, jako je banka.

Průzkumy ukazují, že potenciál pro další přesuny klientů z tradičních bank do těch nových je obrovský. Když se Čechů zeptáte, kde by si dnes otevřeli běžný účet, více než polovina z nich by šla do některé z nových bank. Oproti tomu některou ze tří největších bank by si dnes znovu vybrala jen zhruba čtvrtina lidí.

Reálné zkušenosti klientů

Dovednosti účtu se neměří jen výší poplatků. Přemýšlíte i vy, že si založíte výhodnější běžný účet, ale nevíte, kterou banku a který účet si vybrat? Velmi přínosné jsou i reálné zkušenosti klientů. A jen na ChytryHonza.cz si kromě srovnání účtů můžete přečíst 936 recenzí skutečných uživatelů.

Srovnejte si svůj účet s konkurencí a vyberte si ten nejlepší z 37 nabídek od 15 bank. Změnit banku je pak velmi jednoduché. Můžete vše nechat na nové bance – stačí jen využít tzv. kodex mobility. Celý proces změny banky s využitím kodexu mobility je zdarma a trvá zhruba 15 dní. Musíte ovšem alespoň jednou na pobočku nové banky.