Používat dnes v zahraničí platební kartu vyjde podstatně levněji než před lety

Letní prázdniny a dovolené jsou za dveřmi a s nimi pro mnohé z nás i rozhodování, kolik peněz si na dovolenou v zahraničí vyměnit, tak abychom jich nepřivezli polovinu zpět domů, nebo aby nám naopak nedošly už v polovině pobytu. Potom ještě zjistit, kde mají nejvýhodnější kurz a hurá do směnárny. Tak to stále ještě chodí, protože řada lidí se dosud „nenaučila“ používat svou platební kartu mimo ČR a má pocit, že poplatky za zahraniční výběr či platbu vycházejí příliš draho. I tady však už stačila zafungovat konkurence a mnozí mohou zjistit, že s výhodností výměny peněz to ve srovnání s používáním platební karty není nijak slavné.

Konkurenční prostředí a především celkový vývoj trhu a „platebních návyků“ občanů donutily většinu bank zareagovat a razantně snížit sazby za výběry z bankomatů v zahraničí. (Doby, kdy se za takový výběr běžně platilo 80 Kč, jsou už dávno pryč.) Souvisí to hned s několika věcmi. Zaprvé si Češi v posledních letech zvykli mnohem víc využívat platební karty a málokdo dnes běžně hradí větší částky – třeba velké týdenní nákupy – v hotovosti. Zadruhé se výrazně rozšířilo a vylepšilo internetové (a dnes už i mobilní) bankovnictví, a zatřetí každý ví, že nosit u sebe větší sumy peněz není příliš bezpečné.

Všechny tyto důvody se vyplatí zvážit, když uvažujeme nad tím, kolik peněz (a zda vůbec nějaké) si máme před dovolenou v zahraničí vyměnit. Samozřejmě je vždy dobré mít po ruce menší částku na drobné výdaje. Může se hodit při zakoupení občerstvení, kdy stánkař či jiný malý prodejce nedisponuje platebním terminálem, nebo třeba při placení poplatku na toaletách u čerpací stanice na dálnici. Ve většině ostatních situací ale můžeme platit kartou. Některé banky, jako například Equa bank, dokonce k běžným účtům nabízejí multiměnové karty, díky kterým není platba v zahraničí ovlivněna směnným kurzem. Pro větší využívání platební karty v zahraničí mluví i to, že máme při nakládání s penězi mnohem větší svobodu a můžeme se lépe přizpůsobit aktuálním nárokům cesty a pobytu. Peníze máme vždy po ruce – a vzhledem k vývoji, jaký poslední dobou prodělaly poplatky za výběr peněz v zahraničí, se ani nemusíme tolik snažit omezit tyto výběry na minimum. Většinou totiž jde o poplatky ve výši několika korun.

Měnit si před dovolenou větší sumy peněz na cizí měnu se tedy už zdaleka nevyplatí tak jako dřív. A vezmeme-li v úvahu kurzy českých směnáren, vyplatí se ještě méně, protože zahraniční směnárny většinou vycházejí levněji. Nosit u sebe větší obnos navíc není bezpečné a v případě krádeže své peníze na rozdíl od platební karty nemůžeme nijak ochránit. Kartu naopak lze snadno zablokovat a předejít větším komplikacím. Dá se tak říci, že používání platební karty v zahraničí je nejen levnější a praktičtější, ale i bezpečnější, než když s sebou vezeme velkou sumu v zahraniční měně.

Článek vyšel 24. 6. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý kalendářní měsíc. Náš poslední výherce byl pan M. Volný

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

• Srovnání nabídek běžných účtů
• A čím platíte vy? „Kreditkou“, nebo snad „debetkou“?