• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Češi se do investování příliš nehrnou

9. 10. 2015

Peníze stále leží hlavně na bankovních účtech, Češi investicím moc nevěří. Téměř třetina neinvestuje a nespoří vůbec nijak. Pokud už si Češi budují finanční rezervu, drží se při investování při zemi.

Čtvrtina Čechů je ochotna investovat částku mezi 10 a 50 tisíci ročně. Vyplývá to z průzkumu Generali PPF Invest. V porovnání se západní Evropou je míra investovaného majetku u Čechů stále poměrně nízká. Svou roli v tom hraje malé povědomí o možnostech investic, ale také povaha Čechů jako konzervativních investorů.

Zhodnocení? Zapomeňte na spořáky

Češi často raději ukládají peníze na spořicí produkty a nejsou ochotni akceptovat vyšší míru rizika. Například spořicí účty při současné situaci nepředstavují prostředek pro dlouhodobé zhodnocování finančních prostředků.

Důvodem je inflace, která se nejspíše v příštím roce začne navracet zpátky ke svému 2procentnímu inflačnímu cíli, peníze klientů tak zde budou ztrácet na hodnotě.

Obecně odborníci doporučují mít na spořicích účtech přibližně 3–6 měsíčních mezd tak, abyste dokázali vykrýt možné nenadále výdaje.

Jak zhodnotit peníze? Nebát se investic

Základní ekonomické pravidlo přitom říká, že každý vydělávající člověk by měl měsíčně odložit stranou alespoň 10 procent svých příjmů. Bohužel třetina Čechů se ho nedrží.

Success Business In One ClickZa neochotou investovat stojí především neznalost či strach z rizika. Pokud se klient investování bojí, může zvolit podílové fondy. Bohužel výnos pak bude výrazně nižší, než když klient investuje sám.

U investic platí, že s růstem podstupovaného rizika požaduje investor vyšší výnos z jím investovaných prostředků. Podle výsledků průzkumu bývají ženy opatrnější a své peníze nejčastěji vkládají do fondů peněžního trhu, smíšených fondů nebo dluhopisů. Naopak muži investují především do akcií a akciových fondů. Odvážnější jsou tedy muži a spíše mladí lidé.

Pravidelné měsíční investice

Pravidelné měsíční investice jsou optimálním způsobem, kterým je možné získat nadprůměrný výnos a současně výrazně snížit rizika spojená s investováním do podílových fondů. Základem je investování pevné částky v pravidelných intervalech. Nezatížíte tím ani svůj rozpočet, investovat lze již od pětistovky.

Základní podmínkou úspěchu je zjištění co možná nejvíce informací o daném způsobu investování. Důležité také je sledování trhu, co bylo výhodné před rokem, ale i před čtvrtrokem, už dnes může být riskantní.

Udělejte si jasno v tom, jak a kam investovat. Chcete-li přestavit jednotlivé možnosti pravidelného investování, jejich výhody i úskalí, rizika i poplatky s nimi spojené, neváhejte se obrátit na specialisty z Chytrého Honzy.

Související články