• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Češi se už nebojí kreditních karet, jejich obliba roste

5. 9. 2013


Zájem o kreditky v Česku roste
– podle Sdružení pro bankovní karty ČR bylo k letošnímu prvnímu pololetí vydáno 2,23 miliónu kreditních karet. Během prvních měsíců letošního roku použili Češi své kreditky k více než 56 miliónům platbám, za celý minulý rok se přitom počet plateb přehoupl jen přes 51 miliónů. Oproti vyspělým trhům jsou u nás ale kreditní karty stále málo využívány. Při správném využívání je však tento produkt vhodný pro většinu lidí – je to vynikající pomocník pro rozpočet, jehož používání nemusí stát ani korunu ročně.

Jak správně a efektivně využívat kreditku?

Kreditní karta je vhodnou finanční rezervou, zejména v případě, že si dáte pozor a dlužnou částku uhradíte v bezúročném období (standard je 50 dní). Půjčujete si tak peníze doslova zadarmo. Hodí se, když vám nezbude na důležitou fakturu nebo potřebujete okamžitě více financí v zahraničí. Dále se naučte šetřit už při utrácení. Většina bank nabízí svým klientům různé bonusy za používání kreditních karet. Nejčastěji se po použití kreditní karty připíše na účet majitele karty procentní částka z uskutečněné transakce.

Pokud kartu pravidelně používáte, pak většinou neplatíte žádné poplatky za vedení. Naopak získáváte již zmíněné výhody – až 3 % z každého nákupu zpět na váš účet , slevy u různých partnerů, příspěvky na spořicí produkty apod. Například s kreditní kartou Citi Classic od Citibank máte slevy až 25 % u partnerů programu Citi Club a neplatíte poplatek za vydání ani vedení. Kdo si umí vybrat moderní kreditku s výhodnými bonusy, může rodinnému rozpočtu ušetřit za rok i několik tisíc korun. Navíc nepotřebujete nový účet v bance, kreditní karta je zcela nezávislá.

Než si vyberete kreditní kartu, dobře si rozmyslete, jak ji chcete primárně využívat. Stojíte-li pouze o možnost čerpat finanční rezervu v případě, že nastane v domácnosti neočekávaná situace, přihlížejte při jejím výběru hlavně k délce bezúročného období. Zjistěte si také, jaký úrok zaplatíte, jestliže se vám nepodaří dlužnou částku vrátit v bezúročném období. Pokud nestihnete zaplatit včas, pak se úrok pohybuje vysoko okolo 20 %. Půjčujte si proto opravdu jen tehdy, víte-li, že dluh včas splatíte, a vsaďte na důslednost. Na svém běžném účtu si nastavte automatickou splátku svých útrat na kreditní kartě (podle aktuálních údajů má pouze každý desátý držitel karty nastavenou automatickou splátku svých měsíčních útrat z peněz na běžném účtu). Chcete-li kreditku používat prakticky denně pro běžné nákupy u obchodníků a těžit z benefitů, vždy si vyberte takové odměny, které skutečně a často využijete.

Kreditku si nepleťte s debetkou

Kreditní kartu si nepleťte s debetní kartou a u bankomatu ji nechte hezky v peněžence. Stále hodně lidí totiž používá kreditku i k výběru hotovosti. Kreditka vám umožňuje utrácet půjčené peníze a banky si za výběr z bankomatu naúčtují vysoký poplatek, některé 80 Kč i více. Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Při jejím racionálním používání však můžete jen vydělat, stačí se k tomuto produktu stavět zodpovědně. Proč tedy používat obyčejnou platební kartu, když je na trhu široký výběr těch, které vám za vaše nákupy poskytnou další výhody?

Článek vyšel 2. 9. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek kreditních karet
A čím platíte vy? „Kreditkou“, nebo snad „debetkou“?

Související články