• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Češi si na důchod spoří průměrně 568 Kč

3. 6. 2014

Zajištění na důchod je důležité, uvědomuje si to téměř 5 milionů Čechů. Každý druhý si tak spoří na důchod. Průměrná měsíční částka je 568 Kč. Často si ale Češi spoří zbytečně malou částku, kvůli které jim uniká možnost získat státní podporu a daňovou úlevu.

Peníze na důchod si ve III. pilíři spoří 4,92 milionu aktivních účastníků. Drtivá většina z nich, konkrétně 4,80 milionu, stále spoléhá na penzijní připojištění. I ten nejlepší transformovaný fond ale nedá ani jedno procento. Letošním premiantem je AXA se zhodnocením 2,29 procenta. Jejich fond inflaci překonal o 0,9 procenta.

Zatím jen 120 tisíc lidí je v účastnických fondech, které jsou více motivační a kde jsou lidé spořivější – stranou si odkládají 749 Kč měsíčně. Je zde možné dosáhnout většího příspěvku státu a vyššího zhodnocení peněz.

Pouhých 83 tisíc lidí vstoupilo do II. pilíře, pod kterým se ale třese zem.

Bez vlastních úspor to nepůjde

Úloha vlastních úspor hraje stále důležitější roli. Odchodem do důchodu klesá životní úroveň o desítky procent, v budoucnu to bude více.

Například státní důchod ve výši 15 000 Kč je pro běžného občana téměř nedosažitelný. V roce 2013 činil průměrný starobní důchod 10 957 Kč.

Státní důchod bude v následujících letech ještě klesat. Zásadní faktor, který by však měl lidi přesvědčit o správnosti spoření, je klesající trend průměrné výše starobního důchodu oproti průměrné mzdě. Od roku 1991 totiž tento poměr klesl z 57,4 procenta na současných 42,9 procenta. Nové omezení valorizace důchodů tento poměr stlačí ještě níže.

Stále existují desetitisíce klientů, kteří si sice ve III. pilíři spoří, ale kvůli malé částce zbytečně přicházejí o státní příspěvek. Stát totiž začíná podporovat pravidelné spoření na penzi až od částky 300 Kč měsíčně.

Státní příspěvek a daňová úleva

Vydělat může každý, kdo v rámci III. pilíře přestoupí z transformovaných fondů do nových účastnických fondů. Možnosti účastnických fondů jsou díky volbě různých investičních strategií velmi široké. Třeba akciový fond Conseq za loňský rok připisoval zhodnocení 19,53 procenta. Vždy je ale při výběru důležité zohlednit individuální věkový i investičně rizikový profil účastníka.

Mezi hlavní výhody III. pilíře patří státní příspěvek až 230 Kč měsíčně (při úložce 1000 Kč měsíčně), snížení daňového základu až o 12 000 Kč ročně a možnost příspěvku zaměstnavatele. Od ledna 2013 je k plnému využití výhod potřeba ukládat 2 000 Kč. Ročně vám pak může III. pilíř na státním příspěvku a daňové úlevě přinést až 4 560 Kč od státu.

Chcete-li si posílat o pár stovek víc a dostat i víc peněz od státu, informujte vždy předem vaši penzijní společnost. Ta pak požádá stát o zvýšení státního příspěvku, ale může to udělat právě jen na základě vaší žádosti.

Lepší podpora III. pilíře?

Vláda s II. pilířem důchodového systému nepočítá. Naopak v koaliční smlouvě se můžeme dočíst, že by ráda podporovala III. pilíř ještě víc než doteď. Bude se tedy zvyšovat státní příspěvek?

KOLIK SPOŘIT NA VYSNĚNÝ DŮCHOD?

 

Článek vyšel 2. 6. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spoření na penzi
Jak spořit na důchod jinak než ve II. pilíři?

Související články