• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Chytré používání kreditní karty má nesporné výhody

14. 7. 2014

Kreditní karta je užitečný pomocník pro ty, kteří ji umí používat ve svůj prospěch. Vyberete-li si takovou, která sedí vašim nákupním zvyklostem, můžete s jejím aktivním používáním ušetřit – na slevách za nákupy, odměnách za aktivní používání, získáním prodloužené záruky na zboží a dalších bonusech. A hodit se může i v létě na cestách.

V Česku je nyní vydáno 1,92 miliónu kreditních karet. Měsíčně zaplatíme kreditkou zhruba 8 100 korun. Během prvního kvartálu roku 2014 počet plateb kreditní kartou tvořil necelých 7 procent z celkového počtu plateb kartou.

V dobrých rukách je kreditní karta efektivní nástroj pro správu financí. Kreditka není vázána k osobnímu běžnému účtu, disponujete penězi banky, která vám je půjčuje. Výhodou tohoto úvěru je, že z něj po stanovenou dobu, až 55 dní, neplatíte žádné úroky. Kreditka se hodí jako záložní zdroj finančních prostředků ke stabilizaci rodinných příjmů a výdajů. Pokud ji budete používat správně, půjčujete si od banky zadarmo.

Bezúročné období

Délka bezúročné období se pohybuje od 45 do 55 dní a počítá se od prvního dne v měsíci, ne ode dne platby kartou. Chcete-li si půjčovat bez úroků, je třeba během něj všechny půjčené peníze vrátit.

Utrácejte s kreditní kartou tolik peněz, kolik budete schopni na konci bezúročného období vrátit.

Bezúročné období se ovšem nemusí vztahovat na výběry z bankomatu nebo převody z kreditní karty na běžný účet. Kreditní kartu mějte vždy pod kontrolou a útraty si hlídejte. Umožňuje-li banka úhradu útraty prostřednictvím inkasa, využijte tuto možnost. Banka si pak ke dni splatnosti strhne tolik peněz, kolik jste s kreditkou utratili.

Pokud neuhradíte dlužnou částku v bezúročném období, začne vám ji banka úročit. A úroky jsou vysoké, dosahují v průměru 20 a více procent.

Slevy a benefity

Vyberte si takovou kreditku, jejíž benefity nejlépe sednou vašim nákupním zvyklostem a finančním možnostem. Mezi výhody patří až 2procentní zpětný bonus z každého bezhotovostního nákupu, věrnostní program či slevy u obchodníků.

Například s kreditní kartou MasterCard World od ČSOB získáte 1 procento z každého nákupu zpět na účet kreditní karty a pokud utratíte kartou měsíčně alespoň 5 000 korun, máte ji bez poplatku.

Kreditní kartu je vhodné využívat i v zahraničí na bezhotovostní transakce a jako garanci při rezervaci hotelového pokoje, při nákupu letenek nebo pronájmu auta. Držitel karty má na cestách k dispozici i celou řadu dalších užitečných výhod, někdy i včetně cestovního pojištění. Pokud o kreditku přijdete, je riziko zneužití vašich vlastních prostředků a možné škody nižší než v případě ztráty či krádeže karty debetní.

Hledáte výhodnou kreditní kartu? Aktuální přehled benefitů nejžádanějších kreditních karet najdete na webu chytryhonza.cz.

Článek vyšel 14. 7. 2014 v Deníku, v příloze Moje peníze. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek kreditních karet
Kdo to umí s kreditkou, vydělá na ní

Související články