• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Čísla mluví jasně: Češi bezkontaktní placení milují

25. 1. 2016

Bezkontaktní placení je v Česku nesmírně populární – především díky své rychlosti a jednoduchosti. Bezkontaktní platební karta dnes již patří k běžnému standardu. Platit se dá i mobilním telefonem nebo hodinkami.

Platební kartou dnes platí své nákupy zhruba devět z deseti Čechů. Kvůli pohodlnosti platby jsou nejoblíbenější bezkontaktní karty, které již používá téměř 70 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti MasterCard.

Placení mobilem – NFC technologieOblíbenost bezkontaktního placení dokazují i data Sdružení pro bankovní karty. To v polovině roku 2015 registrovalo přes 7 milionů vydaných bezkontaktních karet či jiných nosičů pro bezkontaktní platby – například zmíněné mobilní telefony nebo chytré hodinky s technologií NFC.

Česká republika se tak v tomto ohledu řadí k nejvyspělejším evropským zemím.

Zaplaceno za pět vteřin

Bezkontaktní kartu stačí přiložit k terminálu a počkat na charakteristické pípnutí. Navíc pro platbu do 500 korun nemusí její držitel zadávat bezpečnostní kód (PIN), v průměru pak celá transakce trvá pět vteřin. U plateb vyšších částek je postup shodný, terminál však vyžaduje zadání PINu.

Téměř polovina držitelů bezkontaktních platebních karet dokonce využívá tuto rychlou možnost placení několikrát týdně.

Bezpečnost bezkontaktních karet

I přes rozšíření bezkontaktních karet jsou někteří lidé málo informováni o tom, jak bezkontaktní technologie fungují, a mají zbytečné obavy. Naprostá většina ale považuje placení kartou za spolehlivé, obavy z bezpečnosti transakcí projevila pouhá 2 procenta dotazovaných v průzkumu společnosti MasterCard.

Bezpečnosti bezkontaktních karet není třeba se bát. Karta funguje pouze v bezprostřední vzdálenosti od terminálu (zhruba do 2 cm), což znemožňuje přečtení karty jiným zařízením. Částka nákupu je vždy odečtena pouze jednou, a to i když kartu její držitel přiloží vícekrát.

Kdo zaplatí škody vzniklé ukradenou kartou?

Problém může nastat ve chvíli, kdy člověku bezkontaktní kartu někdo zcizí. Všechny banky na českém trhu však mají mechanismus, kterým se snaží karty před případným zneužitím chránit. Tím mechanismem jsou tzv. sublimity.

Při dosažení takového sublimitu dojde k autorizaci karty, to znamená, že její držitel musí zadat PIN i přesto, že platí bezkontaktně částku nižší než 500 korun. Do té doby ovšem může zloděj kartu třeba i několikrát zneužít. Kdo potom poškozenému vrátí peníze ze zneužité bezkontaktní karty?

Některé banky se striktně řídí zákonem o platebním styku a v případě, že jejich klientovi bezkontaktní kartu někdo ukradne, má klient spoluúčast do výše 150 EUR. Jiné banky kompenzují svým klientům všechny platby, které byly ukradenou bezkontaktní kartou provedeny.

Zmizí karty z našich peněženek?

Do konce roku 2018 má podle agentury Gartner každý druhý platit mobilem nebo hodinkami. Vzhledem k rychlému ujmutí bezkontaktních plateb kartou a rozšířenosti smartphonů disponujících službou NFC je možné, že do budoucna karty nadobro zmizí z našich peněženek.

Související články