• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Co dělat, když se vybouráte? Přenechejte co nejvíc práce asistenčním službám! Platíte si je.

22. 4. 2013

Každý majitel vozu dobře ví o zákonné povinnosti nechat své auto pojistit. (Pokud tedy zrovna nejezdíte třeba s nějakým armádním vozem, který je součástí integrovaného záchranného systému.) Přesto se občas najde někdo, kdo se snaží ušetřit tím, že si povinné ručení vůbec neuzavře. Máte-li dost smůly na to, aby do vás někdo takový naboural, škodu, která vám na voze vznikla, vám zaplatí Česká kancelář pojistitelů.

Po majiteli nepojištěného auta ji potom bude samozřejmě vymáhat a nejspíš ho nemine ani pokuta za absenci povinného ručení. Ta může dosáhnout výše až 40 000 Kč a navíc takový majitel může platit i několik set korun za každý další den, kdy nemá pojištění sjednané.

Když už se stane, že způsobíte dopravní nehodu nebo do vašeho vozu nabourá jiný řidič, není nutné hned volat policii. Jak máte vědět, kdy policii volat, a kdy to naopak není nutné? Nejdůležitějším kritériem pro toto rozhodnutí je skutečnost, zda byl při nehodě někdo zraněn. Pokud ne a navíc máte dojem, že ani poškození vozů není příliš vážné, nevznikla škoda žádné třetí straně a shodnete se na viníkovi nehody, stačí, když budete vše řešit pouze s řidičem druhého vozu, případně pohodlněji s asistenční službou. Tu dnes nabízí většina pojišťoven jako samozřejmou součást svých služeb v rámci povinného ručení. Rozsah hmotných škod samozřejmě nemusí být každý schopen na místě správně odhadnout. Pokud se ukáže, že je vyšší než 100 000 Kč na jeden vůz, asistenční služba případně policii zavolá sama. Abyste však mohli svou asistenční službu vůbec kontaktovat, musíte samozřejmě mít vždy u sebe tzv. Zelenou kartu s číslem na asistenční službu a s číslem pojistné smlouvy. V tomto případě nejde o název povolení k práci a pobytu, jak jsme na to zvyklí z filmů, ale o doklad o pojištění vašeho vozu.

Při samotném výběru pojišťovny se nezapomeňte informovat na to, do jaké vzdálenosti pro vás asistenční služba v případě nehody přijede. Pokud vám je ochotná odtáhnout vůz do servisu nebo do místa bydliště například jen do 50 nebo 70 kilometrů, příliš platná vám asi nebude. Jsou ale i takové, například od AXA, které pro vás přijedou kamkoli.

Jakmile se na jaře oteplí, vyrážejí Češi na výlety a v létě si obvykle dopřejí i nějakou delší dovolenou. Těm, kdo zamíří autem za hranice České republiky, umožní Zelená karta vstup do cizích zemí, což při dnešní absenci hlídaných hraničních přechodů mezi státy EU není na první pohled patrné. Správně byste s sebou měli mít nejen originál, ale i kopii, kterou si v případě nehody v zahraničí ponechá tamní policie. Kopii Zelené karty vám zdarma vydá vaše pojišťovna.

Pokud máte v zahraničí nehodu a zavoláte svou asistenční službu, můžete nechat téměř vše na ní. Projedná s policií vše potřebné v jazyce dané země za vás. Na vás ale je, abyste si před uzavřením pojištění zjistili, ve kterých evropských zemích vaše pojištění platí.

Uvedený článek vyšel 15. 4. v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek od ředitele portálu Chytrý Honza Jiřího Patáka o různých záležitostech týkajících se osobních financí.

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.