• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Co přináší rok 2015 v osobních financích

12. 1. 2015

Nový rok přináší řadu novinek a změn, které se odrazí v peněženkách jednotlivců i rodin. Na první pohled se jedná spíše o dobré změny. I dle nedávného průzkumu vidí Češi letošní rok z hlediska svých financí pozitivně. Projděte si přehled novinek a změn v osobních financích pro rok 2015.

Ve světě osobních financí jsou nejdůležitější legislativní změny týkající se omezení daňových výhod u životního pojištění, které se probírají už od léta minulého roku. Naopak pozitivní zprávou je, že zůstává zachován maximální odpočet úroků u hypotečních úvěrů. Nijak dramaticky se pak v roce 2015 nemají měnit ceny energií pro domácnosti.

Životní pojištění: výběry, nebo daňové výhody

Od 1. ledna 2015 vstoupila v platnost novela zákona o daních z příjmů, která zpřísňuje podmínky daňového zvýhodnění soukromého životního pojištění.

Osobní finance 2015Kdo bude chtít zaplacené pojistné, až do výše 12 tisíc korun ročně, odečítat od daňového základu, ztratí nárok na výběr peněz bez jakýchkoli sankcí dřív než v 60 letech.

Kdo si chce možnost provádět mimořádné výběry do budoucna udržet, přijde o možnost ušetřit na daních.

Kdo nechce přijít o daňové výhody, musí do 1. dubna 2015 podepsat dodatek ke stávající smlouvě s pojišťovnou, který zruší možnost průběžného výběru.

Pokud klient pojištění dodatek nepodepíše, o daňové výhody přijde, a to i v případě, že si pak peníze ve skutečnosti předčasně nevybere.

Hypotéky: maximální odpočet zůstává zachován

U hypoték nedošlo k původně plánovanému snížení daňového odpočtu u zaplacených úroků z úvěru na bydlení. Stejně jako v minulém roce tak letos zůstává zachován maximální odpočet úroků u hypotečních úvěrů na hranici 300 tisíc korun.

Zachování daňových odpočtů úroků z úvěru znamená během splácení hypotečního úvěru daňovou úsporu až 45 tisíc korun za rok.

Ceny energií: žádné dramatické změny

Ceny energií pro domácnosti se v roce 2015 nijak dramaticky nezvýší. Elektřina by měla mírně zlevnit díky zlevnění regulované složky o 1,2 procenta, přičemž na konečné ceně se tato část podílí 60 procenty.

Vývoj ceny plynu není tak pozitivní jako v případě elektřiny. Může nepatrně zdražit. To, zda si za plyn připlatíte nebo ho budete mít o něco levnější, záleží na místě, kde ho odebíráte, stejně jako na cenové politice vašeho dodavatele.

Češi vidí rok 2015 pozitivně

Češi vidí rok 2015 z hlediska financí pozitivně. Chovat se finančně zodpovědněji či šetřit plánuje 44 procent Čechů. Podíl těch, co očekávají, že se budou mít hůře, klesl na 17 procent z loňských 23 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Partners, který uskutečnila agentura Ipsos mezi tisícovkou respondentů.

Aby vám neunikly žádné důležité změny a novinky ze světa financí, čtěte Honzovy noviny pravidelně.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek hypoték
Hypotéky hlásí nejnižší sazby od roku 2003

Související články

22. 5. 2019

Financování bydlení – 4 způsoby, jak na to chytře

Financujte své bydlení chytře. Hypotéka, úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr nebo hotově? Na financování bydlení lze ušetřit.