• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Děti jako výhoda při sjednání povinného ručení

1. 12. 2011

Děti a povinné ručeníPři sjednávání povinného ručení mnoho lidí hledá možnosti jak ušetřit. Srovnáním přes internet sice získáte velkou úsporu, ale existují stále ještě další možnosti, jak ušetřit relativně velké množství peněz za pojištění.

Pojišťovny se snaží stále přepočítávat rizika, která jim hrozí při uzavírání pojistek. Proto ty řidiče, jež nebourají a jezdí bez – pro pojišťovnu – velkých problémů, bonifikují na úkor těch méně opatrných. Kromě klasického bonusu za bezeškodný průběh předchozího pojištění jsou pojišťovnami nabízeny i jiné. Pojďme si je přiblížit.

Výkon a obsah motoru – čim vyšší je výkon nebo obsah motoru (rychlost auta), tím větší je předepsané pojistné. Vyplatí se proto zvažovat, jak výkonné auto si zákazník bude pořizovat – pokud jezdí jen ve městě, nepotřebuje výkonné vozítko určené na dálnice nebo na sportovní jízdu.

Místo pobytu pojistitele – zde pojišťovny operují s pravděpodobností. Pokud jezdíte v Praze, je pravděpodobnost, že se stanete účastníkem nehody nekolikrát vyšší než v oblasti s 5000 obyvateli. Místo odpovídá trvalému pobytu – takže se vyplatí v okamžiku stěhování nechat si trvalý pobyt v menším městě (věsnici), i když třeba dočasně bydlíte a jezdíte v Praze.

Věk pojistitele – zde jde také o tabulková data, která vedou pojišťovny k určité ostrakizaci některých pojistitelů. Konkrétně těch nejmladších – věk 18 – 25 je nejrizikovější z hlediska nehodovosti (řidiči jsou většinou nezkušení a často riskují). Toto řeší mnoho pojistitelů tím, že povinné ručení pořizují na své rodiče či starší sourozence. Tento způsob je ale na hranici legality.

Stáří vozu – tato kategorie je jen u některých pojišťoven. Ty vycházejí z toho, že čím starší vozidlo, tím je větší šance, že nabourá z důvodů technické závady.

Novinkou je relativně výrazný bonus pro rodiče dětí. Tyto bonusy zavedly pojišťovny Slavia, Allianz a Generali. Rodiče s dětmi totiž dle údajů pojišťoven jezdí výrazně opatrněji a snaží se eliminovat riziko nehod kvůli ochraně vlastních dětí.

Mnoho z těchto faktorů nelze ovlivnit, ale věřím, že každý ze čtenářů mohl objevit bonus, který může využít a snížit si tak tarif předepsaného pojistného na povinné ručení.

Nejlepším bonusem ale zůstává bezeškodní průběh, který se dá využít nejlépe. Nehledě na to, že je i praktický (šetříte nervy, peníze i zdraví).

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek povinného ručení
Plaťte pojistku na auto, jako byste 10 let nebourali

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →