• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Dobře koupený byt je výbornou investicí

5. 5. 2014

Byt jako investiceDobře koupený byt je výbornou investicí a nejlepším spořením na penzi. Výhodou vlastnictví bytu je jeho hodnota, která časem neklesá. Zvažujete-li koupi bytu, přišel teď ten správný čas. Padl totiž historický rekord, průměrná sazba hypoték v březnu klesla na 2,93 procenta.

Březnových 2,93 procenta je nejnižší hodnota za dobu sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace již od roku 2003.

Ke snížení sazeb vedl hlavně jarní konkurenční boj a banky pokračovaly ve snižování sazeb ve formě akčních nabídek i v dubnu. Březnové dno tak nemusí být pro letošní rok konečné.

Ještě před 5 lety si zájemci o hypotéku mohli nechat zdát o úrokových sazbách pod 5 procent. Nyní lze na trhu standardní hypotéku do 80 procent hodnoty nemovitosti s 5letou fixací sazby bez potíží sehnat za 2,7 procenta. V některých případech se lze i bez podmínky pojištění dostat až na 2,59 procenta, při skutečně velkém úvěru pak až na 2,39 procenta.

Do bank přišlo pro novou smlouvu v březnu o 2 428 klientů více než v únoru, celkem to bylo 8 270 lidí. Nejčastěji si peníze na bydlení půjčují lidé mezi 35 a 45 lety.

Čas výhodných nákupů

Když si vyřídíte hypotéku na byt právě teď, ušetříte. V úhrnu zaplatíte částku nižší až o desetitisíce korun. Banky vyslyšely i požadavky klientů a vzdaly se velké části dosud účtovaných poplatků.

Srovnání hypoték

Nyní lze na trhu standardní hypotéku do 80 procent hodnoty nemovitosti s 5letou fixací sazby bez potíží sehnat za 2,7 procenta.

Například v České spořitelně získáte hypotéku bez poplatků za vyřízení a správu a při refinancování garantují výhodnou sazbu rok dopředu.

Byt lepší než peníze v bance

Z finančního pohledu se koupě vlastního bytu i s hypotečním úvěrem zpravidla vyplatí. Důvodem jsou mzdy a inflace. Pomineme-li současnou výhodnou výši úrokové sazby, jedná se o stabilní investici, která se zúročí především v podobě nabytí vlastního majetku.

Takový byt může být velmi kvalitním zajištěním v důchodovém věku. Je velmi příjemné, když máte splacenou hypotéku a vlastní byt vás zatěžuje jen s minimálními režijními poplatky, které z důchodu snadno poplatíte.

Byt jako investice

25 procent nových bytů kupují podle developerů lidé jako investici. Před 5 lety činil podíl bytů kupovaných jako investice k pronájmu jen 12 procent. Nejčastěji se kupují garsonky a dvoupokojové byty s dobrou dopravní dostupností.

Bytů vhodných na investici je na trhu dnes dostatek. Běžně se v realitách považuje za dobrou 20letá návratnost čili 5procentní výnos. V některých lokalitách lze dosáhnout návratnosti investic už kolem 9 let. Takto výhodný poměr cen a nájemného lze najít například v Ústí nad Labem, Pardubicích, Liberci, Ostravě nebo v pražských Horních Měcholupech.

Nechte si předložit více nabídek

Úrokové sazby bank jsou na minimu, díky čemuž jsou nyní hypotéky přístupnější mnohem širšímu okruhu žadatelů než dříve.

Nabídku od vlastní banky si vždy porovnejte s nabídkou ostatních bank – ať už jejich přímým oslovením, přes hypotečního (finančního) poradce nebo internetové srovnávače.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek investic
Investovat do podílových fondů není složité

Související články