• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Důraz na snížení ceny povinného ručení snižuje celkový objem pojistného v neživotním pojištění

2. 3. 2012

Dle údajů společnosti Ness Czech, s.r.o. publikovaných na portále opojisteni.cz se předepsané pojistné u neživotního pojištění snížilo meziročně o 1,6 %. Největší „zásluhu“ na sníženém pojistném má povinné ručení a havarijní pojištění. Oba tyto produkty jsou vystaveny velkému konkurenčnímu tlaku a pojišťovny se snaží v souboji o klienty bojovat především cenou.

Povinné ručení za rok zlevnilo pro klienty velmi výrazně – o 8 % a havarijní pojištění nezůstalo o moc vzadu – pokles byl 4,4 %. Jeden z důležitých aspektů, který snižuje cenu pojistného je i zvyšující se počet lidí, kteří využívají internetové srovnávače povinného ručení, které jim umožňují lepší přehled o jednotlivých pojistných produktech.

Malé pojišťovny útočí především cenou, ty větší se snaží tento trend zvrátit tím, že v reklamních kampaních akcentují kvalitnější asistenční služby nebo službu přímé likvidace. Naneštěstí pro ně toto ale lidé zatím příliš nereflektují a ohlížejí se stále především na cenu. Převládá heslo: „Když je něco povinné, tak ať to alespoň moc nestojí“. Na internetu je také velmi silně rozšířené pojištění aut flotilovým způsobem, které dále snižuje pro koncového zákazníka cenu o stokoruny až tisíce. Toto pojišťovny nevidí rády a předpokládá se, že se budou snažit přimět brokery k jeho omezení.

Další problém pro české pojišťovny v době ekonomických problémů českých domácností je zvýšení výpovědí havarijního (nepovinného) pojištění auta. Lidé si zkrátka myslí, že toto pojištění mohou postrádat (kryje například krádež, živelné poškození nebo opravu po nehodě zaviněnou pojistitelem), čemuž se pojišťovny brání retenčními nabídkami, které jsou pro klienty finančně výhodnější než původní smlouvy.

Přitom se celkový počet smluv u havarijního pojištění zvýšil o 10 % a u povinného ručení o 2,4 %, nelze tedy tvrdit, že lidé by více riskovali nepojištěním svého vozidla, hledí však stále více jen na cenu produktu.

Ostatní neživotní pojištění rostla (podnikatelské pojištění o 1,9 %, ostatní produkty celkově o 5,7 %), ale ztrátu z pojištění aut nenahradila.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek povinného ručení
Platbou povinného ručení v celku můžete výrazně ušetřit

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →