• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Fed projednával rychlejší tempo růstu úrokových sazeb

5. 6. 2018

Silnější americká ekonomika, ale také vyšší růst inflace. Přesně takový výhled do budoucna předpokládají členové měnového výboru centrální banky v USA (Fed).

Fed

Pokud úroky po blížícím se červnovém zasedání Fed opět vzrostou, bude to celkově již posedmé

Již v březnu letošního roku Fed jednohlasně stvrdil navýšení hlavní úrokové sazby o 0,25 %. Členové tohoto výboru se shodli také na tom, že v příštích měsících a letech by mohla sazba vzrůstat ještě rychlejším tempem než v minulosti. Na dalším zasedání na začátku května však byla centrální úroková sazba ponechána beze změn, nyní tedy činí 1,5–1,75 %. Příští setkání výboru je naplánováno na 12. a 13. června 2018, přičemž se očekává další zvýšení úroků – pravděpodobně až na hranici dvou procent. Soudí tak nejen samotní investoři, ale rovněž nezávislí odborníci.

Ekonomika USA na tom bude lépe

Očekávání členů měnového výboru centrální banky USA je zřejmý nejen výrazný nárůst inflace, ale také stále lepší kondice americké ekonomiky. V prosinci 2015, kdy Fed začal s přísnějším posuzováním měnové politiky, se úroková sazba zvyšovala již šestkrát. Pokud úroky po blížícím se červnovém zasedání Fed opět vzrostou, bude to celkově již posedmé. Nedá se očekávat, že by se v blízké budoucnosti zažitý trend nějak změnil. Naopak, pozvolné navyšování úroků bude pokračovat, souhlasí s tím všichni zástupci Fed.

Související články