• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Honza v Deníku: Víte proč dvě zdánlivě stejné půjčky nemusejí být stejné?

18. 2. 2013

V pondělí 18. 2. vás Chytrý Honza opět na stránkách Deníku vzdělával v oblasti financí. Tentokrát si vzal na paškál spotřebitelské úvěry.

Spotřebitelský úvěr je jedním z nejčastěji využívaných typů úvěru. Částka, kterou za službu nakonec celkově zaplatíme, se však u dvou na první pohled naprosto stejných úvěrů může dramaticky lišit. Ne každý si totiž uvědomuje, že mezi parametry, které musí pečlivě sledovat, nepatří jen nízký úrok, ale i řada dalších. Nejdůležitějším údajem by pro spotřebitele měly vždy být celkové náklady, tedy suma, kterou celkově za úvěr zaplatí a do které banka započítala veškeré náklady na jeho realizaci.

Mezi parametry, které mohou náklady na úvěr – a tedy výslednou sumou – pořádně zahýbat, patří především délka splatnosti, poplatky za vedení účtu a poplatek za poskytnutí úvěru. Jestliže posledně jmenovaný poplatek je pouze jednorázový, druhé dva obvykle zvedají celkovou cenu úvěru velmi razantně. Například vezmeme-li si bankovní úvěr ve výši 100 000 Kč s roční úrokovou sazbou 10 %, můžeme v závislosti na různých více či méně skrytých poplatcích za jeho poskytnutí zaplatit u jedné banky i více než dvojnásobek toho, co v druhé.

Na uvedeném příkladu lze dobře vidět, jak důležitou roli hrají další podrobnosti, tedy celkové podmínky, za jakých nám dvě banky půjčí stejnou sumu na stejný úrok. První z obou bank (banka A) poskytuje na splacení úvěru dobu 60 měsíců, což je sice na první pohled pro spotřebitele pohodlné (u banky B máme na splacení pouze 36 měsíců), ale právě délka splatnosti je to, co úvěr obvykle velmi prodraží. Navíc po celou dobu, po kterou půjčku splácíme, nám tato banka účtuje 200 Kč měsíčně za vedení účtu. Za 60 měsíců, po které svůj úvěr splácíme, tak jen na „nenápadných“ poplatcích za vedení účtu zaplatíme celých 12 000 Kč. Za vyřízení úvěru si banka navíc účtuje 1000 Kč. Celkem nakonec bance A zaplatíme 140 500 Kč.

Oproti tomu v bance B si za vedení účtu žádné poplatky neúčtují a doba splatnosti je 36 měsíců. Banka navíc neúčtuje žádné poplatky za vedení účtu ani za vyřízení úvěru. Celkový účet, který nám banka A vystaví, je 116 172 Kč. Jak vidíme z uvedeného příkladu, za úvěr, který se na první pohled jeví úplně stejně, můžeme v jedné bance zaplatit o více než 24 000 Kč víc než v jiné. Takovýmto zbytečným přeplatkům se ale můžeme jednoduše vyhnout: stačí se před uzavřením jakéhokoli úvěru informovat o všech podmínkách, které se k němu váží. Je třeba mít vždy na paměti, že některé údaje, jako je právě výše úrokové sazby, banky rády zdůrazňují, zatímco jinými se příliš nechlubí. Je na každém zájemci, aby tyto údaje vyžadoval, a teprve pak se rozhodl, zda si úvěr v konkrétní bance vezme, nebo ne.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek na půjčku
Které 2 půjčky se vyplatí v roce 2013 znát?

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →