• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Investice do zlata pro vás nejsou to pravé

18. 2. 2015

Zlato bývá považováno za uchovatele hodnoty a ochránce majetku před inflací. Češi si zlato jako investici idealizují. Nejčastěji se domnívají, že se dlouhodobý výnos pohybuje mezi třemi až pěti procenty nad inflací. Jak je tomu doopravdy a proč pro vás zlato není vhodnou investicí?

Spousta Čechů přemýšlí, jak překonat inflaci, případně nízké úročení tradičních bankovních produktů, a hledá optimální možnost zhodnocení svých peněz. Jenže možnosti zhodnotit úspory v prostředí nízkých úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů jsou omezené. Řada z nich tak raději investuje do zlata.

Investice do zlata je podle téměř poloviny Čechů tou nejméně kolísající. Jde ovšem o dlouhodobě zakořeněný omyl. Zlato naopak patří mezi ty nejkolísavější investice. Z dlouhodobého hlediska se výnosnost zlata pohybuje na úrovni inflace, respektive zhruba do jednoho procenta nad inflací.

Zlato nepřináší pravidelný příjem

Zlato tedy jednoznačně nelze považovat za stabilní a bezpečnou investici. Pro běžného klienta není vhodné. Hodí se spíše jako doplněk širšího investičního portfolia. Největší nevýhodou investování do zlata jsou vysoké vstupní poplatky a žádný průběžný výnos z investice.

Zlato investorovi nepřináší žádný pravidelný příjem, na rozdíl od jiných forem investování. Akcie nesou dividendy, dluhopisy kupón, nemovitost nájem, bankovní vklady úrok, ale zlato jen náklady na skladování či na obhospodařování.

Zkuste programy pravidelného investování

Vyšší reálný výnos než zlato přinášejí programy pravidelného investování, které na našem trhu fungují zhruba 8 let a v poslední době získávají na popularitě. Individuálně navržené investiční programy představují jednoduchý způsob, jak zhodnotit peníze bez zvláštních nároků na čas a znalosti.

Pravidelné měsíční investice jsou optimálním způsobem, kterým je možné získat nadprůměrný výnos a současně výrazně snížit rizika spojená s investováním do podílových fondů. Základem je investování pevné částky v pravidelných intervalech. Investovat lze již od 500 korun měsíčně.

Jak začít investovat

U investování je důležitá dlouhodobost, stejně jako pravidelnost. Cílem je stabilizovat a chránit výnosy vložených investic. Stát vás za dlouhodobé uvažování odmění tím, že po tříletém investování po vás nebude chtít zdanit dosažený výnos.

Aby mohl člověk začít investovat, nemusí se perfektně orientovat v investičním prostředí. Základem je, abyste měli širokou nabídku investičních možností, ze kterých je možno vybírat, a nechali si od profesionálů poradit konkrétní fond či investici.

S Chytrým Honzou snadno naleznete optimální investiční program a strategii, která zohlední vaše finanční možnosti a cíle.

Související články

15. 3. 2019

Ceny bytů v Praze stouply od roku 2010 o 75 %

Poradíme vám, jestli se v roce 2019 vyplatí koupě bytu. Přečtěte si vše podstatné o cenách bytů v Praze na 1 místě →