• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Naučte se investovat s Chytrým Honzou

18. 6. 2012

Různé formy investování získávají v naší republice stále více na oblibě. Není se čemu divit, v zahraniční patří například pravidelné měsíční investování do akcií běžným způsobem spoření pro děti, apod.

Navíc investování není jen pro bohaté, investovat můžete už od 500 Kč měsíčně.

Než se však do investování pustíte, měli byste znát základní pravidla investování. Není potřeba znát podrobnosti, od toho tu máme investiční odborníky, ale umět zformulovat vaši představu, je důležité. K tomu slouží zodpovězení následujících otázek:

„Kolik chci investovat?“

Spíš než určitá částka je podstatné kolik % z našich úspor daná suma činí. Odborníci radí, že bychom rozhodně neměli mít všechny své úspory v jednom produktu.

„Chci vložit částku jednorázově, nebo investovat pravidelně měsíčně?“

Rozumná je také kombinace. Investice může také sloužit jako efektivní alternativa spoření

„Jaký mám investiční horizont?“

Jinými slovy, na jak dlouho chcete investovat. Určení investičního horizontu je jedním z klíčových kritérií pro výběr té správné investice. Charakter investičních produktů se totiž ve většině případů liší právě doporučenou dobou investice. Jinak si ale můžete své peníze u většiny produktů kdykoliv vybrat.

„Jak vysoký požaduji výnos?“

Stanovte si, jaký výnos od investice požadujete. Výše výnosu úzce souvisí s rizikovostí produktu a investičním horizontem

„Jsem ochoten podstoupit vyšší riziko za současného předpokladu vyššího výnosu?“

Chcete vysoký výnos z investice, počítejte s vyšším kolísáním hodnoty investice v čase. Nicméně platí pravidlo, že při pravidelném měsíčním investování na delší dobu, snižujete riziko na minimum a současně máte možnost získat vysoké výnosy.

Zjistěte, která investice nebo forma spoření je pro Vás nejvhodnější

Pokud máte odpovědi na tyto otázky, máte zároveň základní kameny pro sestavení tzv. investičního profilu, který je nezbytný pro výběr vhodných investic. Mezi základní výhody využití investičních produktů zpravidla patří potenciál vyššího výnosu. Mnozí také pozitivně vnímají fakt, že si mohou své peníze kdykoliv vzít zpět (pokud se nejedná o investiční produkt s předem danou splatností). Zároveň na rozdíl od spořících a termínovaných účtů, kde platíte 15% z výnosu, jsou investice po 6 měsících trvání od daně z příjmu osvobozeny.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek investic
Investice do amerických akcií se vyplatí!

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →