• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jak dostat maximum ze stavebního spoření

24. 11. 2014

Stavební spoření je stále zajímavým a konkurenceschopným produktem. Mezi výhody patří státní podpora až 2 000 korun ročně a garantovaná úroková sazba. Dnes si řekneme, jak dostat ze stavebka maximum za šest let spoření.

Stavební spoření funguje v České republice již od roku 1993. Úroky, které stavební spořitelny připisují k nastřádaným částkám, se aktuálně pohybují kolem 1,5 procenta ročně. To je více, než nabízí spořicí účty a termínované vklady. Úroková sazba je sjednána jako pevná po dobu nejméně šesti let.

K tomu je třeba počítat se státní podporou. Ta se nemění a zůstává maximálně 2 000 korun ročně, pokud uložíte 20 000 korun za rok. Roční zhodnocení tak překračuje i 4 procenta. Po šesti letech je stále možné využít státní podporu na cokoli – není třeba dokládat účel.

Například Wüstenrot Stavební spoření nabízí průměrné roční zhodnocení až 4,28 procenta. U Wüstenrotu máte na výběr ze 2 tarifních variant: spořicí nebo úvěrové podle toho, zda chcete spořit nebo potřebujete získat výhodný úvěr.

Peníze, které do stavebního spoření vložíte, jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 eur.

Získejte podpory „navíc“

Pro efektivní spoření je důležité si na začátku dobře stanovit cílovou částku. Důvodem je poplatek za uzavření smlouvy, který bývá 1 procento z cílové částky.

Poměrně známou skutečností je, že při chytrém nastavení lze za šest let a dva měsíce spoření získat osm státních podpor. Právě konec roku je z tohoto důvodu ideální čas pro založení stavebního spoření.

Jak na to? Koncem roku podepíšete smlouvu, složíte jednorázový vklad a dostanete státní podporu. Podobnou fintu uděláte, až budete smlouvu rušit. Vypovíte ji tak, aby končila v únoru, ale ještě v lednu pošlete jednorázový vklad a opět dostanete státní podporu za celý rok. Vyplacena vám pak bude dodatečně.

Nespořte déle než šest let

Když spoříte dlouho, máte sice celkově víc peněz, ale efektivita spoření se postupně snižuje. Na dlouhodobější horizont není stavební spoření vhodné. Například v doplňkovém penzijním spoření také dostanete státní podporu, navíc je možnost v něm zvolit dynamičtější investiční strategii s vyšším výnosem.

Trocha čísel

Zájem o stavební spoření roste, oproti loňsku stoupl počet nových smluv o 13 procent. V absolutních číslech letos ke konci září uzavřely stavební spořitelny téměř 466 000 nových smluv. Vyplývá to z výsledků všech pěti tuzemských stavebních spořitelen, které má k dispozici ČTK.

Podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen letošní rok skončí s 3,8 milióny smluv a celkovým objemem vkladů kolem 420 miliard. Ve stavebním spoření je podle Asociace uložena čtvrtina bankovních vkladů českých domácností.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek stavebního spoření
Stavební spoření: od výhodného spoření k levnému úvěru

Související články