• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jak nejlépe zhodnotit tisícovku měsíčně? Vedou podílové fondy

4. 1. 2016

Úrokové sazby spořicích a termínovaných účtů se pohybují proklatě nízko. Jak dnes tedy nejlépe zhodnotit pár stovek až tisícovek měsíčně? Vedou podílové fondy, Češi se jich ale stále trochu bojí. S pár radami v kapse a odborníkem po boku se ale obav rychle zbaví každý.

Možnost zhodnotit úspory v prostředí nízkých úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů prakticky neexistuje. To nutí investory hledat jiné možnosti, jak výhodněji zhodnotit peníze. Když posoudíme nejčastější způsoby spoření a investic, vychází nejvýhodněji pravidelné vklady po podílových fondů.

Investovat lze už s pár stovkami

Digital statisticsČeši si často myslí, že investovat lze pouze s vysokými částkami. Není tomu tak. Zájmu o podílové fondy pomáhá právě možnost pravidelného investování již od několika stovek měsíčně i jejich ziskovost za posledních několik let.

Stále více lidí i firem tak peníze neukládá na nevýnosné bankovní účty, ale do podílových fondů, v nichž je nejvíce peněz v historii. Fondy domácích i zahraničních správců nabízené v České republice spravovaly koncem září 367,20 miliardy korun. Je to o 13 procent více než začátkem letošního roku.

A poptávka po fondech dále stoupá. Hodnota aktiv, které spravují, tak může ke konci roku dosáhnout nového historického rekordu.

Začínáme s podílovými fondy

Podílové fondy fungují vlastně jednoduše: investor svěří své peníze profesionálnímu správci a ten se o ně postará efektivněji, než kdyby investor jednotlivé akcie či dluhopisy nakupoval či prodával sám. Investor se tak prostřednictvím kolektivního investování dostane k investicím, na které by jako jedinec neměl prostředky.

Průzkum ING Bank ukázal, že lidé, kteří mají s investicemi zkušenosti, podílové fondy jako alternativu zhodnocování úspor jednoznačně preferují. Oceňují hlavně to, že se o jejich peníze stará zkušený tým odborníků, ale i možnost nízkých investic od 500 korun a dobrou likviditu.

Každý investor dostane za investované peněžní prostředky podílové listy, tj. cenné papíry vyjadřující podíl na majetku podílového fondu, a stává se z něj podílník.

Podílové listy může investor kdykoliv a v jakémkoli množství od investiční společnosti nakoupit. Zároveň je může kdykoliv odprodat zpátky a své peníze včetně možného zhodnocení dostane zpět v relativně krátké době.

Investici lze vždy snadno přizpůsobit rizikovému profilu investora. Podstatnou výhodou fondů je navíc diverzifikace. Česky řečeno, fond nikdy nesází na jednu kartu. Díky tomu se snižuje riziko vyplývající z možného negativního vývoje jednotlivých pozic v portfoliu.

Prodá-li investor své podílové listy po třech letech od jejich koupě nebo kdykoli později, z výnosu neplatí žádnou daň.

Vybíráme vhodný podílový fond

Výběr správného fondu není úplně jednoduchým úkolem, neboť nabídka je pestrá. I proto je vhodné poradit se s odborníkem. Ten by nikdy neměl mlžit, naopak by vám měl jasně vysvětlit rizika každé investice i výši souvisejících poplatků.

Související články