• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jak se Češi plánují zabezpečit na stáří? Anketa Chytrého Honzy

28. 3. 2013

Portál chytryhonza.cz uskutečnil v uplynulých dnech průzkum, ve kterém své klienty oslovil s anketou ohledně jejich plánů na zajištění na stáří. V ní si klienti mohli vybrat z několika možností, pomocí které se plánují zabezpečit na důchod.. Vzorek dotazovaných byl průřezem různých věkových skupin s vyváženým zastoupením obou pohlaví. Jak anketa Chytrého Honzy ukázala, Češi jsou při zajišťování své budoucnosti stále poměrně konzervativní: nejvíc jich dává přednost penzijnímu připojištění a nemalé procento si ze všeho nejraději doma spoří „pod polštář“. Cílem ankety bylo zjistit, o jaké možnosti zajištění se na stáří mají zákazníci Chytrého Honzy největší zájem.

Anketa byla postavena tak, aby si respondenti zvolili jen jednu z nabízených deseti možností, a sice tu, na kterou se ve svém zabezpečení na stáří spoléhají především. Z celkem 10 000 respondentů jich zdaleka nejvíce dává přednost penzijnímu připojištění, které v odpovědi zvolilo 31,4 % klientů. To je prakticky dvojnásobek druhé nejčastěji zvolené možnosti v podobě spořicího účtu (11,0 % klientů). O pomyslnou třetí příčku se s 10,2 % kupodivu dělí investice do nemovitosti a spoření doma „pod polštářem“, kdy klienti mají peníze v hotovosti u sebe doma. Na čtvrté příčce se umístilo stavební spoření s 8,5 % odpovědí, na páté potom termínovaný vklad (7,6 %).

Možnost investice do podílových fondů si jako hlavní prostředek svého zajištění na stáří vybralo 6,8 % respondentů; poněkud dynamičtější investice do komodit, měn, drahých kovů atp. si potom zvolilo 5,9 % respondentů. Není velkým překvapením, že různé formy investování se umístily na vzdálenějších příčkách pomyslného žebříčku. Přesto však Češi začínají brát investování jako normální součást svých finančních plánů. Sečteme-li totiž investice do podílových fondů s investicemi do komodit, měn, drahých kovů atp., zjistíme, že právě investováním se ve skutečnosti chystá na stáří zajistit celých 12,7 % klientů.

Tzv. druhý pilíř, který je součástí důchodové reformy, zatím zůstává na okraji zájmu: jako na hlavní prostředek zabezpečení se na stáří na něj spoléhají pouze necelá 3 % respondentů.

Závěrem dodejme, že 8,5 % z respondentů své zajištění na stáří neřeší pomocí žádné z předchozích možností. Mohou mezi nimi být jak ti, kdo již mají vytvořené dostatečné úspory, tak ti, kdo se tématem zajištění na stáří ještě vůbec nezačali zabývat – třeba i z toho důvodu, že jim v současné době nezbývají žádné volné finanční prostředky. Celkově své zabezpečení na stáří zatím řeší jen zhruba každý druhý Čech.

1. Penzijní připojištění (tzv.3.pilíř) – 31,4 %

2. Spořicí účet – 11,0 %

3. Investice do nemovitosti – 10,2%

4. Spořím doma „pod polštář“ – 10,2 %

5. Stavební spoření – 8,5 %

6. Termínovaný vklad – 7,6 %

7. Investice do podílových fondů – 6,8 %

8. Investice do komodit, měn, drahých kovů apod. – 5,9 %

9. Spoření v rámci tzv. 2. důchodového pilíře – 2,9 %

Žádná z předchozích možností – 5,5 %

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spoření na penzi
Splácíte hypotéku, spoříte na penzi, platíte životní pojištění? Ušetřete na daních!

Související články