• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?

8. 7. 2014

Velké procento Čechů žije s tím, že jim se přeci nemůže nic stát, a nechávají svůj domov bez pojištění. Více než polovina domácností a třetina domů je nepojištěna. Přitom téměř polovina z nás již někdy řešila škodní událost – nejčastěji se lidé nevyhnou krádeži nebo tzv. vodovodním škodám. Největší škody však způsobují přírodní živly. Na co se vztahuje pojištění domácnosti a na co pojištění nemovitosti?

Pojištění majetku

Každý zřejmě někdy slyšel o vykradeném, vyplaveném či vyhořeném bytě nebo o škodách způsobených přírodními živly jako jsou záplava, vichřice atd. Často se stane, že si někdo pojistí rodinný dům pojištěním nemovitosti a automaticky předpokládá, že se pojištění vztahuje i na vnitřní vybavení domácnosti. Není tomu tak, tato dvě pojištění je nutné důsledně rozlišovat.

Zjednodušená poučka zní: Kdybyste vzali dům a otočili ho vzhůru nohama, co by se vysypalo, patří do domácnosti, zbytek je nemovitost.

Pojištění domácnosti se hodí všem

Pojištění domácnosti chrání movité věci, které jsou součástí vybavení domácnosti. Jsou to věci jako nábytek, elektronika, elektrospotřebiče, oblečení, sportovní vybavení, atd. Současně se vztahuje i na stavební součásti bytu jakou jsou malby, tapety, podlahy apod. Ve většině případů se vztahuje i na věci uložené mimo obytné místnosti jako je sklep a půda.

Naopak kuchyňská linka nebo vestavěná skříň může být někdy zahrnuta do pojištění nemovitosti. Na co přesně se pojištění vztahuje najdete vždy v pojistné smlouvě.

Pojištění domácnosti by tedy měli mít uzavřeno všichni, ať již mají dům či byt v osobním vlastnictví, nebo jsou v nájmu či užívají družstevní byt.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je určeno pro ochranu nemovitosti a ostatních staveb na pozemku, který náleží k této budově. Zahrnuje konstrukční prvky nemovitosti jako zdi, střechu, krovy, podlahy, okna, dveře atd.

Pojištění domácnosti a nemovitosti

Pojištění nemovitosti nekryje rizika škod v domácnosti a na jejím vybavení. Pro komplexní ochranu bydlení je potřeba mít oboje – pojištění domácnosti i nemovitosti.

Všude dobře, doma nejlíp. Aby to tak i zůstalo, nabízí Wüstenrot své pojištění ProDomov se slevou až 20 procent, když si uzavřete novou pojistnou smlouvu do 31. 12. 2014.

Pozor na podpojištění

Správné nastavení pojistných limitů je velmi důležité. Pojišťovat svůj majetek byste měli na cenu, za kterou byste si dokázali pořídit danou věc novou.

V případě, že váš majetek bude podpojištěn, pojišťovna vám zkrátí plnění z pojistné události. Pokud budete mít například vybavení domácnosti v hodnotě dvě stě tisíc pojištěné jen na polovinu, tedy na sto tisíc, a stane se pojistná událost za sto tisíc, pojišťovna vám nezaplatí celou částku, ale jen polovinu. Pojistná částka byla podhodnocená o 50 procent.

O pojistku byste se měli průběžně starat. Doporučená lhůta pro aktualizaci pojistné částky nemovitosti je nejvýše 5 let. U pojištění domácnosti byste měli aktualizovat pojistnou částku při každé větší rekonstrukci nebo jiné větší investici do vybavení, kterou došlo ke zhodnocení domácnosti.

Záleží jen na vás, co si pojistíte. Dobře uzavřené pojištění sice nezabrání tomu, aby vás nepostihlo nic zlého, ale zmírní finanční následky, pokud k takové situaci dojde. Než se rozhodnete uzavřít pojistnou smlouvu, je dobré si porovnat nabídky několika pojišťoven.

Článek vyšel 7. 7. 2014 v Deníku, v příloze Moje peníze. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek pojištění majetku
Srovnání pojištění majetku v novém kabátu

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.