• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jaký se očekává vývoj cen plynu?

15. 10. 2013

Liberalizace trhu s plynem v roce 2007 přinesla domácnostem možnost vybrat si, od jaké společnosti budou surovinu nakupovat, a dodavatele bezplatně měnit. V posledních třech letech ceny za energie rostly a letos konečně přichází obrat – cena plynu poprvé klesla. V srpnu byla o 6,9 procenta níže než o rok dřív. Zdá se, že konkurenční situace opravdu přináší zákazníkům nižší ceny.

I přes klesající ceny patří Česko v celoevropském srovnání cen plynu spíše mezi dražší země. Podle údajů Evropského energetického portálu (EEP) platí české domácnosti za megawatthodinu zemního plynu průměrně 59,34 eura (1 530 korun). To řadí Česko na 11. místo z 34 zemí EU, jejichž údaje EEP zveřejnil. Ceny plynu v Česku jsou nejvyšší ze států Visegrádské skupiny a jen o 2 eura za megawatthodinu zaostávají za cenami v Německu. Levnější plyn mají například i francouzské či britské domácnosti.

Zlevní plyn v příštím roce?

V příštím roce se dá očekávat snížení cen plynu v jednotkách procent.U plynu bude levnější distribuce – Energetický regulační úřad se zavázal snížit v průměru o pět procent poplatky za distribuci, které tvoří 20 procent ceny za plyn. Koncový účet za plyn pak tvoří z 80 procent cena samotné suroviny. Obchodníci nakoupí plyn, aby ho následně s obchodní marží prodali odběratelům. Tento proces nepodléhá státní regulaci, takže konečné slovo budou mít hlavně plynaři. Očekává se ale, že i surovina samotná by měla příští rok zlevnit. Domácnosti by tak mohly ušetřit stovky korun.

Změnu dodavatele se vyplatí zvážit

Pokud vám avizované zlevnění nestačí a chtěli byste ušetřit ještě více, spočítejte si, jestli se vám nevyplatí změnit dodavatele. Změnou dodavatele ovlivníte až 80 procent vyúčtování za plyn. Právě kvůli rozdílným cenám spousta českých domácností v posledních letech změnila dodavatele plynu, jenom v první polovině letošního roku to bylo 169 740 domácností.

Většina domácností zaplatí ročně za teplo přes 24 000 korun. Platby za vytápění patři mezi největší výdaje českých domácností. Při změně dodavatele lze v případě plynu ušetřit až 8 000 korun ročně, když se plynem topí a ohřívá voda. Průměrná výše úspory činí 5 000 korun ročně.

Nejvíce lze tedy ušetřit pouhou změnou dodavatele. Letos jich o přízeň domácností bojuje více než čtyřicet s různými cenovými nabídkami. Chytrá změna obnáší srovnání cen plynu všech dodavatelů ve vašem kraji. Chcete-li mít levnější plyn podstatnou část topné sezóny, je nyní ideální doba na změnu, protože trvá minimálně tři měsíce.

Další zajímavou možností je potom účast v elektronické aukci energií, které nově bude pro fyzické osoby (domácnosti) zajišťovat společnost BigEdison. Vzhledem k tomu, že velká skupina potenciálních klientů je pro dodavatele mnohem větším lákadlem než jednotlivá domácnost, dodavatelé jsou ve své snaze získat danou skupinu domácností ochotni snížit cenu energií na nejnižší možnou úroveň.

Samotná změna dodavatele je pak jednoduchá a celý proces lze zvládnout během pár minut. Nemusíte se bát, že byste podstupovali administrativně náročný proces. Vše se dá sjednat přes internet a o výpověď u stávajícího dodavatele se postará ten nový. Pouze doporučujeme zkontrolovat obchodní podmínky se stávajícím dodavatelem. Mohou tam být uvedeny sankční poplatky za předčasné ukončení smlouvy v případě, že byla sjednána na dobu určitou.

Článek vyšel 7. 10. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek dodavatelů plynu
Ušetřete za plyn. Garantujeme Vám snížení ceny!

Související články