• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jezdit do hor bez pojištění se nevyplácí

27. 1. 2012

Cesty do hor jsou pro mnoho Čechů jednou z nejčastějších i nejoblíbenějších možností, jak trávit dovolenou. V zimním období jsou návštěvy horských středisek obzvláště časté. Není ale již dávno pravidlem, že si vystačíme pouze s tím, co nám poskytují naše hory. Zejména úroveň služeb, kvalita sjezdovek, velikost areálů nebo sněhové podmínky nás lákají opustit rodnou hroudu a vydat se za hranice – nejčastěji na Slovensko, Rakousko nebo Itálii.

Mnoho Čechů ale zapomíná při plánování cesty na pojištění. Cestovní pojištění by mělo chránit každého turistu či lyžaře, protože náklady na záchranu mohou vylézt lehce do statisícových částek, které by pak zdravotnická či záchranná zařízení vymáhala přímo po té osobě, která služby využila.

Evropský průkaz zdravotního pojištění
Mnoho z nás má falešný pocit bezpečí, když odjíždí trávit dovoleno do zemí Evropské unie a má v kapse průkaz s hvězdičkami a nápisem Evropský průkaz zdravotního pojištění. Tento průkaz je ale hodně zrádný – garantuje pouze úhradu nákladů na léčení, které by za stejný zákrok hradila domácí pojišťovna u nás v České republice. Náklady na převoz vrtulníkem či horskou službou do toho samozřejmě započteny být nemohou, nehledě na to, že např. v Rakousku je léčení o mnoho dražší než u nás.

Aktivní vs. Rizikový sport
Pojišťovny mají ve svých podmínkách uváděné základně dva druhy sportů – aktivní a rizikový. Aktivní sporty bývají v rámci základního tarifu, ale obsahují pouze některé rekreačně provozované sporty (zimní sporty na upravených pro veřejnost otevřených tratích, nikoli však spojených se skoky nebo akrobacií, vysokohorská turistika do 3500 m n.m., atp.). Pokud se chystáte užívat freeride lyžování nebo hodláte zdolat pětitisícovku, je třeba ve srovnání pojištění položku Extrémní sporty – viz následující obrázek. Zabráníte tak mnohým výlukám z pojištění a nepříjemným vícenákladům na cestu.

Extrémní sporty

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek cestovního pojištění
Dovolená: Průkaz zdravotní pojišťovny ani v zemích EU nestačí

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →