• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Jiří Paták hostem webináře projektu Finanční gramotnost do škol

12. 2. 2015

Náš zakladatel a CEO Jiří Paták se zúčastnil webináře na téma Finanční poradenství, který proběhl v rámci našeho oblíbeného projektu Finanční gramotnost do škol. Pokud jste se webináře nezúčastnili, na dalších řádcích najdete výtah toho nejdůležitějšího, co během hodinové akce zaznělo. Pojďme na to!

3 otázky, 10 dobrých rad

Webinář začal Jiří třemi otázkami, které se vztahují k finančnímu poradenství:

  1. Koho můžeme nazývat finančním poradcem?
  2. Může si finančního poradce dovolit opravdu každý?
  3. Selský rozum vs. finanční poradce. Čemu dát přednost a kdy?

Dle statistik ČNB je v České republice registrováno přibližně 130 000 finančních poradců. Celkem vysoké číslo, co myslíte? A co teprve když ho vyjádříme tak, že jeden poradce připadá přibližně na 38 domácností.

Podle Jiřího se jedná o obrovské číslo, které ale s kvalitním finančním poradenstvím nemá nic společného. Spotřebitelé by měli mít na paměti, že čas strávený s finančním poradcem nikdy není zdarma, ale že ho platí oni prostřednictvím produktů, které chtějí s jeho pomocí uzavřít.

Základní informace a zásady většiny finančních produktů by přitom měl každý zvládnout pochopit jen vlastním „selským rozumem“, s poradcem bychom pak měli konzultovat složitější finanční produkty nebo situace, kdy potřebujeme pomoct s nějakým specifickým problémem.

Jedeme dál.

Na webináři také zaznělo 10 dobrých rad, jak a kdy si finančního poradce vybrat a na co při tom dávat pozor.

Pojďme rovnou na radu č. 1: „Nestačí na to Google?“ Druhá rada „Kdo rozumí všemu, nejspíš nerozumí ničemu“ pak mířila na finanční Brouky Pytlíky, kteří vás během minuty zkusí přesvědčit, že se vyznají v pojištění majetku, investování i v životním pojištění.

Jiří zmínil, že každá oblast finančních produktů je tak hluboká, že až na výjimky dokáže poradce plně obsáhnout vždy maximálně jednu tuto oblast.

Třetí a čtvrtá rada „Finanční poradenství je služba, ne prodej“ a „Za vším hledej životní pojištění“ spolu úzce souvisí. Správný finanční poradce by vám měl především naslouchat, pak se dobře seznámit s vaší situací, vašimi plány a výhledy do budoucna. Pokud vám poradce hned na úvod vašeho setkání začne doporučovat skvělý produkt přesně pro vás, ideálně životní pojištění na jeden z deseti způsobů, měl by to pro vás být silný varovný signál.

Pátá rada zní „Pyramidové hry nechte hráčům“ a vztahuje se k fenoménu českého trhu s finančním poradenstvím, kterým je podle Jiřího Patáka velké rozšíření multi-level marketingových firem. Ty jsou však podle něj postaveny primárně na nekonečném budování pyramidy a nikoliv na zajištění kvalitního finančního poradenství. Na to navazuje šestá rada „Reference, reference, reference…“ a související „Nechali byste se operovat traktoristou?“. Nebojte se poradce zeptat, jaké má vzdělání a jakou má dosavadní praxi. Finanční poradenství je náročný obor a jako takový vyžaduje odpovídající zkušenosti. Poslední sérii rad startuje obecně platné „Pokud tomu nerozumím, tak to nepodepisuji“. Tu asi není třeba dále rozvádět.

Rada „Zaručené výnosy = zaručený průšvih“ pak upozorňuje na skutečnost, že všechny investiční produkty jsou vždy spojeny s určitým rizikem a kvalitní poradce se nesmí bát vám je jasně vysvětlit.

A poslední, ale rozhodně ne nejméně důležitá rada: „Jediný, komu jde jen o mě, jsem já sám“. Každý klient musí mít vždy na paměti, že jsou to jeho peníze a jeho zodpovědnost a nespoléhat se jen na radu finančního poradce, ale především na svůj vlastní úsudek.

Jsme u konce! Věříme, že i takhle zprostředkovaně si z webináře odnesete alespoň jednu novinku. Kdo ví, třeba právě ta vám pomůže udělat při nejbližší příležitosti kvalitní finanční rozhodnutí.

A pro ty z vás, kdo ještě neslyšeli o našem partnerství s projektem Finanční gramotnost do škol, máme jeho krátké představení.

O projektu Finanční gramotnost do škol

Projekt je koncipován jako ucelený nástroj pro učitele základních a středních škol, ale i jako pomůcka pro rodiče a žáky, kteří se v tomto tématu chtějí zorientovat a účinně s ním pracovat. Smyslem projektu je zatraktivnit výuku finanční gramotnosti na školách a postavit výukové materiály na prakticky využitelných informacích a zkušenostech.

Zájemci se mohou zapojit do webinářů a online přednášek, přihlásit se k odběru newsletteru, ale také se zúčastnit pracovních setkání a konferencí.

EDIT: Po skončení webináře se vyrojily víc než zajímavé reakce, děkujeme!

Otázka na účastníky zněla: kterou jednu myšlenku si dnes odnášíte jako isnpiraci pro sebe?

Z odpovědí účastníků webináře vybíráme ty nejzajímavaější:

  • „Vzdělávat se.“
  • „Vybrat si finančního poradce je obtížné.“
  • „Není poradce jako poradce.“
  • „Důvěřuj,j ale prověřuj:)“
  • „Být obezřetná, kdo mi jak o financích radí.“
  • „Získat dostatek informací o finančním poradci, než bych využila jeho služeb.“

Související články