• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Kdo to umí s kreditkou, vydělá na ní

11. 2. 2014

Každému, kdo se naučí používat kreditku zodpovědně a využívat jejích výhod, přinese tento malý plastový pomocník finanční užitek. V dobrých rukách je prostě kreditní karta efektivní nástroj pro správu financí. Jak tedy s kreditkou zacházet, abyste na ni vydělali vy a ne banka?

Prakticky každý dnes používá debetní kartu, která umožňuje disponovat s vlastními penězi na běžném účtu. Kreditní karta naopak není vázána k osobnímu běžnému účtu, disponujete penězi banky, která vám je půjčuje. Použitím této karty můžete opakovaně čerpat úvěr, a to až do výše sjednaného limitu. V Česku je nyní vydáno přes dva miliony kreditních karet.

První krok: Udělejte si přehled o výhodách

Celá řada kreditních karet nabízí zajímavé a finančně výhodné bonusy. Mít o těchto výhodách přehled se vyplatí, protože mohou představovat znatelnou úsporu. Často se jedná o slevy u obchodních partnerů v řádu až desítek procent. Vždy sáhněte po takových odměnách, které skutečně využijete. Díky možnosti čerpat bezúročný úvěr poslouží kreditní karta i jako trvalá finanční rezerva.

Výhody porovnejte s měsíčním poplatkem za vedení karty, délkou bezúročného období a výší úroků. Některé banky nabízí i karty, jejichž vedení a správa je po určitou dobu či za určitých podmínek zdarma.

Zajímavou akci na své kreditky MoneyCard nyní nabízí GE Money: Pro všechny žadatele o kreditní kartu do 31. 3. 2014 platí zvýhodněná nabídka – 0% úrok na platby kartou u obchodníků nebo na internetu po dobu 3 měsíců a navíc vedení karty bez poplatku po celý rok od uzavření smlouvy.

Finta s bezúročným obdobím

Kreditní karta je předně určena k bezhotovostním nákupům zboží – v kamenném obchodě či na internetu. Pokud peníze splatíte v bezúročném období (až 55 dnů), neplatíte žádné úroky a půjčujete si doslova zadarmo. Bezúročné období se ale nepočítá pro každou platbu zvlášť. Znamená to, že na splacení dlužné částky máte maximálně právě oněch 55 dní, ovšem ne ode dne platby kreditní kartou, ale od počátku bezúročného období, které banky počítají od prvního dne v měsíci. Pozor: výběr z bankomatu s ní přijde na desítky korun a nevztahuje se k němu bezúročné období.

Nemůžete-li půjčené peníze vrátit najednou, máte možnost je splácet v měsíčních splátkách. Počítejte ale s roční úrokovou sazbou ve výši 19 až 27 procent. Pokud chcete mít jistotu, že na žádný důležitý termín nezapomenete, nastavte si inkaso z vašeho běžného bankovního účtu, nikdy se tak nedostanete s platbou do skluzu. Podle posledního průzkumu to dělá jen každý desátý držitel kreditní karty.

Bezkontaktní jsou už i první kreditky

První bezkontaktní platební karty se v Česku objevily před více než dvěma lety, teprve v posledním půlroce se však rozmohly masově. Většina bank nabízí bezkontaktní technologii u debetních karet, některé potom také už u kreditních karet.

Řiďte se základními pravidly

Kdyby nic jiného, řiďte se alespoň základními pravidly: Vlastníte-li kreditní kartu, plně využívejte veškerých bonusů, nevybírejte z bankomatu a nastavte si inkaso z běžného platebního účtu. Kreditní karta se vyplácí při aktivním využívání.

Kreditní karta je produktem pro zodpovědnější klienty, kteří mají vždy dostatečnou hotovost a slušnou platební disciplínu. Pro ně je kreditní karta opravdu výhodný produkt, který jim ušetří.

Kde začít? Nabídky si porovnejte na chytryhonza.cz, získáte tak ucelený přehled bez nutnosti osobní návštěvy v bance.

Článek vyšel 10. 2. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek kreditních karet
Češi se už nebojí kreditních karet, jejich obliba roste

Související články

22. 5. 2019

Financování bydlení – 4 způsoby, jak na to chytře

Financujte své bydlení chytře. Hypotéka, úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr nebo hotově? Na financování bydlení lze ušetřit.