• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Kdy pomůže havarijní pojištění? Při krádeži i střetu se zvěří

11. 4. 2014

Ani nejschopnější řidiči nedokáží obvykle zabránit střetu se zvířetem a už vůbec ne krádeži. Podle policie meziročně přibylo srážek se zvěří o 15 procent. V Česku je havarijně pojištěna jen třetina automobilů, přitom v Evropě je to až polovina.

Pozor, povinné ručení slouží jen k náhradě škody, kterou způsobíte na cizím majetku. Vaše vlastní auto v případě vámi zaviněné nehody, krádeže (i jeho části nebo výbavy), vandalismu, živelné události nebo střetu se zvěří ochrání pouze havarijní pojištění.

Střet se zvěří vás může potkat jak na okreskách blízko lesů, tak klidně v širším centru vašeho města. Jak dokazuje policejní statistika, nehod s lesní zvěří v Česku přibývá. Střet s vysokou nebo černou zvěří dosahuje zpravidla škody v řádu desítek tisíc korun. Srazíte-li třeba srnu, volejte v každém případě policii. Z místa kontaktujte i asistenční linku své pojišťovny, tam vám poradí, co a jak. S havarijním pojištěním byste neměli mít s úhradou vzniklé škody problém.

Některým řidičům ale pro tento případ může stačit i povinné ručení nebo připojištění k němu. Například u pojišťovny Wüstenrot lze sjednat k povinnému ručení připojištění živelné události a střetu vozidla se zvířetem za roční paušální částku 700 korun.

Špatný stav vozovky

Po každé zimě silnice v ČR připomínají spíše tankodromy. V důsledku špatného stavu vozovky často dochází k nehodám a poškození vozidel. Výtluky na silnicích jsou nejčastěji příčinou vyboulení či roztržení pneumatiky. Na tato poškození přitom nelze uplatnit reklamaci. Pokud k takové situaci dojde a nemáte havarijní pojištění, můžete požadovat náhradu škody na správci komunikace. Získat ji však není nic jednoduchého.

Ukradená dálniční známka

Krade se všechno včetně nalepených dálničních známkách. Můžete sice na poště požádat o výměnu kupónu (poplatek činí sedmdesát korun), ale zloději kvůli dálniční známce často způsobí vysokou škodu. Při vniknutí do auta rozbijí sklo, poničí interiér nebo ukradnou věci, na které narazí. Může jít o desetitisíce korun. Škodu lze opět uplatnit z havarijního pojištění.

Viník ujel z místa činu

Co když viník z místa nehody ujede a nebude dohledán? V případě, že viník není zjištěn, nelze škodu z jeho povinného ručení proplatit. Jako poškozený řidič však můžete v takovém případě využít k náhradě škody své havarijní pojištění.

Nastavení pojistky

Dnes lze u havarijní pojistky přesně nadefinovat, co má byt pojišťovnou kryto, a kolik tím pádem chcete platit. I pro starší vůz je havarijní pojistka dobrou variantou. Zvlášť pokud bydlíte ve městě a nemáte garáž. Vyplatí se krýt alespoň základní rizika jako odcizení nebo vykradení.

S ohledem na snižující se hodnotu auta je pak možné pravidelně snižovat pojistnou částku a tím i cenu havarijní pojistky. Věnujte čas srovnání nabídek jednotlivých pojišťovacích ústavů – usnadněte si výběr na chytrém on-line srovnávači.

Související články