• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Kolik platíte za běžný účet? Náklady na vedení klesají

21. 8. 2014

Náklady na vedení běžného účtu za poslední rok v průměru klesly. Standardnímu modelovému klientovi se od třetího čtvrtletí 2013 do současnosti snížily o 13,5 procenta na 1155 korun ročně. Dnes ale téměř u každé banky seženete konto, jehož vedení je bezplatné. Každý čtvrtý Čech tak uvažuje o změně banky, ale ne každý samotnou změnu provede. Proč?

Klesající náklady na vedení běžného účtu vyplývají z výsledků analýzy společnosti Scott & Rose za druhé čtvrtletí 2014, které zveřejnil server Finparada.cz.

Pokud by si dnes klienti znovu vybírali, kde si založí svůj běžný účet, pro 55 procent z nich by byla první volbou některá z pětice nových bank (Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank nebo Zuno). V uplynulých letech k nim přišlo více než 1,5 milionu klientů a jejich řady se i nadále zvyšují. Jen za minulý rok jim počet lidí narostl o 300 tisíc.

Nové banky lákají klienty především na vedení účtu zdarma, lepší služby, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů. Přecházejí k nim hlavně klienti velkých bank.

Bez poplatků a komplikací

Dnes téměř u každé banky seženete konto, jehož vedení je bezplatné. Avšak mnohdy pro to musíte splnit i více podmínek, někdy docela tvrdé. Většinou ale stačí platit kartou nebo si na konto posílat pravidelně určitý obnos peněz.

Chtěli byste zrušit účet ve své staré bance a najít si nový? Nemusíte kvůli tomu obcházet banky. Chytrý Honza ví, jaká banka dá zadarmo víc. Vyberte si nový běžný účet a sjednejte si ho z pohodlí domova. Nový a vylepšený srovnávač Chytrého Honzy, porovnávající běžné účty 15 bank, vám to umožní.

Někteří klienti ale i přes preferenci levnějšího účtu u jiné banky zůstávají u své původní. Důvodem je vnímání, že změna banky je obtížný a zdlouhavý proces. Přitom snadný a relativně rychlý přechod od jednoho finančního ústavu ke druhému už několik let zaručuje takzvaný kodex mobility.

Právo na bankovní účet

Podle Evropské unie by měl mít právo na přístup k základnímu bankovnímu účtu každý její občan. Kvůli tomuto záměru přijala Rada EU směrnici, na jejímž základě by měl mít každý člověk v unii přístup k účtu bez ohledu na to, kde bydlí nebo jaká je jeho finanční situace.

V Česku žije bez bankovního účtu necelá pětina dospělých. Dvě třetiny z nich uvádí, že ho nechtějí nebo nepotřebují. Podle Eurostatu nemá v EU účet na 58 milionů občanů starších patnácti let.

I čeští senioři jdou s dobou. Současná situace na bankovním trhu, především v případě nových menších bank, nechává zmizet obavy z vysokých poplatků za vedení účtů i výběry z bankomatů. Stále více seniorů si tak nechává důchod posílat elektronicky na bankovní účet. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti STEM/MARK, v současné době to mají takto nastaveno tři pětiny důchodců.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek běžných účtů
Banku už změnilo více než 1,25 milionu Čechů

Související články