• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Komplikace si dovolenou neberou

19. 6. 2014

Úrazy a nemoci si dovolenou neberou. Cestovní pojištění slouží hlavně ke krytí léčebných výloh v zahraničí a mělo by být samozřejmou součástí každého vašeho výjezdu. Kryjete-li možná rizika týden na dovolené, neměli byste je krýt životním pojištěním i po celý zbytek roku?

Každý člověk by měl vzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou, jednou z prvních myšlenek by mělo být vytvoření dostatečné rezervy, kdyby se něco stalo. Pouze čtyři lidé ze sta mají takové finanční rezervy, že pojistku nepotřebují.

Je třeba myslet hlavně na zajištění rodiny, zvláště má-li člověk finanční závazky, typicky hypotéku. V rámci jedné smlouvy je možné pojistit jak sebe, tak třeba celou svou rodinu.

Češi vkládají 5 procent výdajů

Do životních pojistek Češi vkládají jen kolem 5 procent svých běžných výdajů. Více než sebe chrání svůj majetek, hlavně domy a auta. V zemích, jako je Velká Británie nebo Francie, se tato částka pohybuje okolo 12 procent.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Deloitte a agentury STEM/MARK má životní pojištění uzavřeno mírně více mužů než žen, konkrétně 41 procent mužů a 37 procent žen.

Pojišťujeme se správně?

Nejdříve se ptejte, proč vlastně životní pojištění chcete. Celá řada pojistných smluv je špatně nastavená. Klienti dělají chyby při výběru druhu pojištění, při nastavení pojistné částky, ale i při samotném vyplňování smlouvy, především pak zdravotního dotazníku. Vyplňování smlouvy nepodceňujte a všechny údaje uvádějte pravdivě.

Z rozsáhlé analýzy společnosti Swiss Life, která využila data z dřívějších průzkumů České asociace pojišťoven (ČAP), vyplývá, že si lidé pojišťují především úrazy, přitom častěji umírají na nemoci. Až 70 procent lidí se obává závažných onemocnění, ale zřídka si je pojistí. Proč tomu tak je? Životní pojištění pro případ nemoci není příliš populární a důvodem je především cena.

Riziko úrazů je vysoké jen u mladých lidí do 25 let, především u mužů, později prudce klesá. V Česku pouze 4 procenta lidí pobírají invalidní důchod z důvodu úrazu či jiné vnější příčiny. Téměř polovina Čechů umírá z důvodu srdeční choroby a každý čtvrtý umírá na rakovinu.

Například komplexní rizikové životní pojištění Family EXTRA od Generali umožňuje průběžně přizpůsobovat rozsah krytí s ohledem na aktuální riziko a potřeby pojištěného. V rámci jedné smlouvy lze pojistit až 5 osob a dosáhnout tak až 30procentní slevy.

Pečlivě vybírejte a porovnávejte

Přibývá pojišťoven, které vám dají například slevu za zdravý životní styl. Prozkoumejte více variant pojištění. Oslovte více pojišťoven, využijte služeb on-line srovnávačů a pečlivě studujte obsah pojistných podmínek, tedy výluky a omezení pojistného plnění. Nejde jen o nízkou cenu, ale o poměr ceny a kvality.

Každý by měl vědět, za co vlastně pojišťovně platí, proto je třeba se důkladně seznámit s podmínkami a výhodami, které z nich pro klienta vyplývají.

VYBRAT ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Článek vyšel 16. 6. 2014 v Deníku, v příloze Moje peníze. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek životního pojištění
Obezita má vliv na zdraví i cenu životní pojistky

Související články

14. 3. 2019

Vyplatí se pojištění jízdního kola proti krádeži?

Pojištění jízdního kola je sázkou na jistotu. Ročně se ukradne 8 000 kol! Připravte se včas na možnou krádež vašeho kola.