• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Konsolidace aneb Půjčka na splácení půjček. Pro koho je?

23. 9. 2013

Zadlužování českých domácností se každoročně zvyšuje, aktuálně se celková zadluženost blíží 1,26 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry dlouhodobě tvoří asi pětinu celkového úvěru domácnostem a některé rodiny musejí splácet i několik půjček najednou. Jakmile ale někomu dluhy přerostou přes hlavu, těžko získá zpět finanční rovnováhu. Takovou situaci je třeba řešit včas, například konsolidací čili sloučením půjček.

Konsolidace je vlastně obyčejná půjčka, která vám sloučí všechny vaše stávající půjčky do jedné nové. Nezáleží na tom, u jaké instituce máte půjčky, úvěry, kreditní karty nebo kontokorenty. Konsolidovat lze nejčastěji do výše 600 tisíc korun.

Nezvládáte splácet své závazky?

V tomto případě pozor, protože banky konsolidují pouze řádně splácené úvěry. Zároveň klienty prověřují v úvěrových registrech – pokud mají negativní záznam, odmítnou je. O konsolidaci tedy musíte zažádat ještě předtím, než se dostanete do problémů se splácením. Počítejte také s tím, že některé peněžní ústavy po vás budou chtít doložit pravidelný měsíční příjem a jeho výši. Doložit příjmy nechce například UniCredit Bank, která řeší konsolidaci úvěrů přes Splatkomat.cz.

Sloučení půjček může mít několik následujících pozitivních vlivů: snížení měsíčních splátek, snížení částky přeplacené na úrocích a poplatcích plus snížení nutné administrativy. Obecně se vždy musíte rozhodnout mezi snížením měsíčních splátek nebo snížením částky, kterou přeplatíte na úrocích. V některých případech ovšem můžete získat obě výhody najednou.

Vyplatí se vám konsolidace?

Určitě si srovnejte nabídky konsolidace, které trh nabízí. Díky chytrým online srovnávačům většinou ihned zjistíte, zda se vám vyplatí o konsolidaci uvažovat, případně kolik ušetříte. U většiny bank si můžete při sloučení půjček zvolit délku splácení, která se nejčastěji pohybuje od dvou do deseti let. Délka splácení má samozřejmě největší vliv na konečnou přeplacenou částku na úrocích. Při nerozvážném výběru a nastavení konsolidace může být výsledek ten, že za své závazky ve finále zaplatíte mnohem více než před samotným sloučením úvěrů.

Když vše klapne, tak za vás banka uhradí závazky ve všech ústavech, kde máte závazky a vyřeší s nimi veškeré formality. Pozor ale na náklady za předčasné splacení úvěrů. Sloučení půjček totiž funguje tak, že banka, u níž o konsolidaci dluhů žádáte, spočítá a vyplatí vaše závazky vůči jiným společnostem. A právě některé finanční instituce mohou požadovat sankce za předčasné splacení úvěru. Maximální poplatek se od roku 2010 snížil na 1 procento z úvěru (u nově poskytnutých půjček), některé banky poplatek dokonce nemají vůbec. Jedná se tedy o potenciální náklad, který se může do konsolidace promítnout.

Banky potvrzují veliký zájem klientů o konsolidaci, který navíc každoročně narůstá. Ročně tak konsolidují úvěry v hodnotě desítek miliard korun a obslouží desetitisíce lidí. Z hlediska bank funguje konsolidace dobře také jako nástroj pro přetahování zákazníků od konkurence.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek konsolidace úvěrů
Odlehčete napjatému rozpočtu sloučením svých půjček

Související články