• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Kreditka je dobrým pomocníkem pro ty, kdo s ní umí zacházet

5. 1. 2015

Když se kreditní kartu naučíte využívat ve svůj prospěch, můžete výrazně ušetřit. Především díky věrnostním programům, do kterých karty bývají zapojeny. Mnoho českých bank také klienty odměňuje za každou platbu vrácením jednoho až dvou procent z utracené částky. Důležité je vybrat si takovou kreditku, která bude sedět vašim nákupním zvyklostem.

Kreditní karta není vázána k osobnímu běžnému účtu, vždy disponujete penězi banky, která vám je půjčuje. Kreditka se hodí nejen jako záložní zdroj finančních prostředků ke stabilizaci rodinných příjmů a výdajů. V dobrých rukách je kreditka efektivním nástrojem pro správu financí.

Využijte slevy a benefity

Při aktivním používání kreditky můžete ušetřit na slevách za nákupy, odměnách za aktivní používání, získat prodlouženou záruku na zboží či další bonusy.

Vyberte si takovou kreditku, jejíž benefity nejlépe sednou vašim nákupním zvyklostem a finančním možnostem. Pokud ji budete využívat tak, aby přinesla peníze vám, místo bance, můžete si kombinací různých akcí přijít na pěkných pár tisíc.

S kreditními kartami lze ušetřit při různých nákupech, například MasterCard Agip od UniCredit Bank poskytuje slevu na pohonné hmoty na čerpacích stanicích Agip ve výši dvě koruny na litr.

Bezúročné období až 55 dní

Kreditní karty tedy neznamenají jen bezplatný úvěr nebo rezervu pro nenadálé situace. Na krátkodobé překonání finančního problému ale mohou opravdu dobře posloužit. A to hlavně v případě, že se se splacením vejdete do takzvaného bezúročného období. Pak nezaplatíte dokonce nic navíc.

Poslední roky banky kvůli většímu rozšíření kreditek prodloužily bezúročné období až na 55 dní. Pozor: délka bezúročného období se počítá od prvního dne v měsíci, ne ode dne platby kartou.

Pokud neuhradíte dlužnou částku v bezúročném období, začne vám ji banka úročit. A úroky jsou vysoké, dosahují v průměru 20 a více procent. Úrok se navíc platí z celé částky, nikoli jen z její nesplacené části. Pokud se obáváte, že zapomenete splatit peníze včas, můžete si zřídit inkaso.

Rozšíření kreditek v Česku

Kreditní karty se v českých peněženkách zatím příliš nezabydlely. Jak vyplývá ze statistik Sdružení pro bankovní karty, v Česku je vydáno lehce přes 2 miliony kreditních karet.

Během roku 2014 počet transakcí kreditní kartou tvořil 17 procent z celkového počtu transakcí kartou. Tedy stejné procento transakcí jako v roce 2013. Majitelé kreditních karet ale zato více využívají bezúročné období a slevy nebo různé benefity od obchodníků.

Statistiky také ukazují na dlouhodobý pokles počtu výběrů hotovosti z bankomatu na kreditní karty. Na tento způsob využití kreditek se bezúročné období ve většině bank nevztahuje a platí se za něj navíc nemalé poplatky.

Kreditka je především produkt pro lidi, kteří jsou si jistí svou finanční disciplínou. Srovnejte si kreditní karty s Chytrým Honzou a najděte si snadno nyjvýhodnější kreditní kartu.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek kreditních karet
Chytré používání kreditní karty má nesporné výhody

Související články