• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Lepší sazby hypoték už nebudou, míní experti

9. 9. 2013

Letos jsou opravdu příhodné podmínky pro pořízení vlastního bydlení, které se navíc v příštím roce či dvou opakovat nebudou. Úrokové sazby u hypoték v létě klesly na svá historická minima a pomalu zase rostou. Výhodnosti pořízení vlastního bydlení nahrávají i další nezanedbatelné faktory.

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,95 % a dostala se na nejnižší hodnotu za celou dobu sledování ukazatele. Několikaměsíční pokles úrokových sazeb se zastavil ihned následující měsíc v červenci, kdy průměrná sazba stoupla na 3 %. Jaké byly úrokové sazby v minulých letech? Například v roce 2005 se hypotéky nabízely v průměru za 3,62 % a před čtyřmi lety v roce 2009 se sazby pohybovaly těsně pod hranicí 6 %. Uvedená čísla vyplývají z údajů Fincentrum Hypoindexu (index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace).

Aktuální signály z mezibankovního trhu naznačují, že úrokové sazby budou nadále růst. Ekonomická situace v ČR se zlepšuje a ČNB postupně zvedne mezibankovní sazby. Také se dá očekávat, že samotné banky budou nuceny zvednout marži, protože ty současné jsou na příliš nízké úrovni.

Dostupnější vlastní bydlení

Na vlastní bydlení dnes dosáhne mnohem více lidí než dříve. Dostupnost souvisí se stagnací realitního trhu a s poklesem cen nemovitostí za poslední roky, díky čemuž si můžete půjčit nižší úvěr. Od roku 2008, kdy se u nás začala projevovat hospodářská krize, klesla cena nemovitostí podle údajů Českého statistického úřadu o 9,1 %. Průměrná výše hypotečního úvěru v červenci činila 1,6 milionu korun, k této nižší částce přispívá i rostoucí trend refinancování hypoték.

 

I na realitním trhu se už ale vývoj mění. Tržní ceny bytů a pozemků v Česku v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně nepatrně vzrostly o 0,2 %. Podle ČNB ceny bytů výrazněji porostou v příštím roce. Kombinace všech uvedených faktorů znamená tu nejlepší příležitost koupit nemovitost ještě letos.

Každá desetina úroku je velmi důležitá

U hypotéky je zásadní prostudovat a porovnat nabídky jednotlivých bank. Nabídky sice mohou na první pohled působit téměř stejně, v případě hypotéky se však sebemenší odchylka velmi projeví. I když se banky chlubí určitými minimálními sazbami, reálně klient na vlastní pěst dosáhne na sazbu o 0,2 až 0,4 % vyšší. Průměrná sazba tak u poskytnutých hypoték nyní reálně odpovídá 3,34 %. Každá desetina úroku navíc se projeví – berete-li si 2 miliony korun, pak 0,2 % jsou 4 000 Kč ročně na úrocích.

Vzhledem k nízké úrovni úroků u hypoték se vyplatí je zafixovat na delší období. V současné době vycházejí pro klienty nejvýhodněji fixace na tři a pět let. Během fixace je ale velmi obtížné hýbat s hypotékou a zastavenou nemovitostí, proto její délku musíte volit uvážlivě. Nejvýhodněji aktuálně vycházejí právě fixace na 5 let. Pokud chcete mít jistotu stabilní splátky opravdu dlouhodobě, pak vám u UniCredit Bank nabídnou fixní úrokové sazby dokonce až na dobu 20 let.

Článek vyšel 9. 9. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek hypoték
Kdy se u hypotéky vyplatí poplatek ze vedení?

Související články

21. 3. 2019

Hypotéka pro OSVČ: jak u banky s žádostí uspět?

Jste živnostník a žádost o hypotéku zatím neklapla? U nás se dozvíte, jak si zvýšit bonitu plus u které banky máte jako OSVČ největší šanci uspět.