• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Minimum Čechů aktivně ovlivňuje výhodnost úvěru

21. 10. 2014

Tři čtvrtiny Čechů si alespoň jednou v životě půjčily peníze. V posledních pěti letech si půjčil každý druhý Čech. Výhodnost úvěru většinou neřešíme a neznáme konkrétní podmínky, za kterých si ho bereme. S nastavenými parametry svého úvěru je přitom nespokojeno 60 procent z nás, ale jen 12 procent aktivně ovlivňuje výhodnost úvěru a řeší to refinancováním.

Češi úvěry příliš neporovnávají a půjčují si bez rozmyslu. Až polovina lidí si před uzavřením úvěru aktivně neporovnává podmínky konkurenčních nabídek. Lidé využívají nejčastěji bankovní (62 procent) a nebankovní (51 procent) spotřebitelské úvěry. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Raiffeisen stavební spořitelna ve spolupráci s agenturou STEM/MARK mezi 816 respondenty.

Lidé jsou ve vztahu ke svým úvěrům spíše pasivní, a to i když s parametry spokojeni nejsou. U spotřebitelských úvěrů si mnoho lidí ještě neuvědomilo, že i tyto menší úvěry je výhodné optimalizovat. Pozitivní zprávou je, že refinancování úvěrů je mezi Čechy stále populárnější. Při refinancování lze díky nižšímu úroku ušetřit a zaplatit tak za úvěr o tisíce korun méně.

Za lepšími podmínkami

Češi stále častěji využívají možnost splácet starou půjčku s lepšími podmínkami. Obvykle lze refinancovat libovolné hotovostní půjčky, neúčelové půjčky, konsolidované půjčky a někdy i účelové půjčky na nákup automobilu. Rozhodujícím faktorem bývá nejvíce nová úroková sazba, dále výše poplatků a rychlost, s jakou je úvěr sjednán.

Kromě úroků se při refinancování rozhodujte hlavně podle celkové ceny úvěru, tedy RPSN (roční procentní sazba nákladů). Poměrně velká část Čechů stále netuší, k čemu sazba RPSN slouží. RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru. Čím je sazba nižší, tím je úvěr výhodnější.

Nabídka refinancování nevýhodného stávajícího úvěru s výhodnějšími podmínkami je jedním z atraktivních nástrojů, jak přetahují nové banky klienty od konkurence. Do vod refinancování vstoupila už i UniCredit Bank s produktem PRESTO Půjčka – Převedení úvěru. S PRESTO Půjčkou ušetříte až 30 procent na měsíční splátce a můžete nyní k převedení úvěru získat smartphone zdarma.

Bez starostí s převodem

Vyměnit jakoukoliv stávající půjčku či úvěr za výhodnější je velmi snadné a rychlé. Zájemci o refinancování mohou kromě nižších splátek stávajícího úvěru také získat za výhodnějších podmínek hotovost navíc. Za zájemce rovněž nová banka vyřídí převod a veškerou smluvní dokumentaci související se stávajícím úvěrem.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Jak si vybrat správného finančního poradce?
Refinancování hypotéky: Jak si vyjednat lepší podmínky?

Související články