• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Ministerstvo financí: České ekonomice se bude letos dařit

16. 5. 2018

Útraty českých domácností a chuť investovat. To jsou hlavní důvody, proč se našemu hospodářství letos bude dařit. HDP by tak mohl růst až o 3,6 procenta.

ekonomika v kondici

Na ekonomice se výrazně podílejí i domácnosti. Lidem neustále rostou mzdy a díky tomu chtějí i více utrácet.

Ekonomika v kondici

Původně přitom Ministerstvo financí České republiky počítalo s tím, že ekonomice se bude dařit o něco méně – a to jak v letošním roce, tak i v tom příštím. Teď jsou ale úředníci značně optimističtí. Dobrá situace je aktuálně totiž ve všech odvětvích. V kondici jsou i státní finance. Těm se daří neustále snižovat celkové zadlužení země. Na ekonomice se ale výrazně podílejí i samotné domácnosti. Lidem neustále rostou mzdy – a díky tomu chtějí i více utrácet. V posledních měsících se navíc podařilo zkrotit rychlé zdražování spotřebního zboží.

Rizikem může být nedostupné bydlení

Co by tedy mohlo české hospodářství ohrozit? Určitě by to mohl být evergreen posledních několika měsíců v podobě cen nemovitostí. Ty jsou už podle odborníků na svém vrcholu a zdražování by tak mělo ustat. Na drahé nemovitosti si ale Češi velmi často půjčují, a tak může být dalším rizikem právě zadlužení českých domácností. Zde by mohl při vyšších úrocích nastat problém se splácením. Nejsou to ale jen možná rizika pro domácnosti, týká se to i českých firem. Ty bojují s nedostatkem pracovní síly, která na trhu práce pomalu dochází.

Související články