• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Nejoblíbenějším spořením jsou mezi Čechy vklady na spořicí účty

23. 11. 2015

Tím nejrozšířenějším způsobem spoření, ale také tím nejkonzervativnějším, jsou mezi Čechy vklady na spořicí účty. Ty využívá přibližně 52 procent lidí. Spořicí účty jsou i přes nízké sazby stále dobrou volbou pro uložení peněz, které chce mít střadatel stále po ruce.

České domácnosti mají v průměru naspořeno 116 tisíc korun a při výpadku příjmu dokáží z úspor vyžít tři měsíce a dvacet jedna dní. Češi svou finanční rezervu jen zřídka investují, přednost dávají spíše běžným či spořícím účtům. Potvrzují to i statistiky České národní banky. Podle nich měli Češi na konci srpna uloženo na účtech bez výpovědní lhůty 1,275 bilionu korun.

Hodí se na krátkodobou rezervu

Pro neočekávané výdaje by si měl každý naspořit alespoň trojnásobek nutných měsíčních výdajů. Jakmile se podaří vytvořit takovou pohotovostní rezervu, vyplatí se mít i rezervu krátkodobou. Ta je obvykle zaměřena na jeden rok. Pohotovostní a krátkodobou rezervu nemá smysl mít jinde než na spořicím účtu.

Bank building, 3D imagesInflace je dnes nízká a sazby na spořících účtech jsou vyšší, takže téměř všechny spořicí účty na trhu splňují svou základní úlohu a mírně zhodnocují na nich uložené peníze. Touto cestou se sice nedá moc vydělat, střadatel si ale může kdykoli na své úspory bez poplatků a sankcí sáhnout.

Jak vylepšit úročení vkladu v bance

Jen pár spořicích účtů nabízí úrok vyšší než jedno procento. Existuje však několik způsobů, jak si úrokovou sazbu u vložených prostředků zvýšit.

Banky rády za splnění určitých podmínek na úrocích přitlačí. Aby klient získal zajímavější úročení, musí bance odvést něco zpátky – a aktivně využívat její služby.

Některé banky odměňují vyšším úrokem na vkladových účtech klienty, kteří aktivně využívají běžný účet s platební kartou, zasílají dostatečný objem peněz na účet nebo se rozhodnou s nimi investovat.

Jednou z mála výjimek je ale třeba Air Bank, která bez dalších podmínek a poplatků nabízí u svého spořicího účtu úrok 1,1 procenta.

Pozor na poplatky

Banky u spořicích účtů obvykle neúčtují žádné poplatky za založení ani vedení. Většina bank dokonce ani nevyžaduje minimální vklad. Nízké úrokové sazby ovšem zdůrazňují absurditu poplatků např. za transakce na některých spořicích účtech. Při takovémto zhodnocení i nízké poplatky dokáží odkrojit většinu zisku.

Před finálním výběrem spořicího účtu je vždy vhodné udělat si srovnání. Rozdíly v podmínkách jsou u jednotlivých bank velké. Které spořicí účty momentálně nabízejí nejvyšší úrokové sazby a jsou dostupné zdarma bez složitých podmínek? Stačí si během pěti minut srovnat 33 spořicích účtů na ChytryHonza.cz.

Související články