• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

O svátcích do Alp bez pojištění? Raději nehazardujte

22. 12. 2014

Chystáte se jet o svátcích lyžovat za hranice České republiky? Určitě si s sebou nezapomeňte přibalit spolehlivou pojistku, která vám může ušetřit desítky tisíc. I na víkend v Alpách či Tatrách se vyplatí pojistit. Například jen běžný zásah horské služby by vás jinak mohl přijít na 10 000 korun.

Pod stromečkem najdete nové lyže či snowboard a hlava rodiny rozhodne: jedeme na víkend do Alp! Do alpských středisek zamíří každou zimu zhruba půl milionu Čechů. Ne všichni ale odjíždějí na hory pojištěni. A to je chyba.

Vyrazit na hory do zahraničí bez pojistky je prostě finanční hazard. Evropský průkaz zdravotního pojištění dává některým lidem falešný pocit bezpečí. Jenže modrá kartička na vše nestačí a riziko úrazu je na sjezdovkách vysoké.

Co (ne)garantuje modrá kartička

Evropský průkaz zdravotního pojištění garantuje v zemích Evropské unie, v zemích Evropského hospodářského prostoru a dalších několika zemích jen nezbytnou zdravotní péči ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Za poskytnutou péči ale také budete hradit stejnou spoluúčast jako místní. A ta je v mnoha zemích dosti značná. Vůbec se nehradí například transport do České republiky, náklady na převoz vrtulníkem, zásah horské služby a další. Jen účet za jeden z nejběžnějších úrazů při lyžování, zlomeninu končetiny, se na zimní dovolené v Alpách pohybuje až kolem 400 000 korun.

S cestovním pojištěním problémy odpadají.

Co si vlastně pojistit?

Léčebné výlohy i odpovědnost. To je základní dvojice pojištění, na které byste neměli zapomenout. Z léčebných výloh jsou hrazeny náklady na hospitalizaci, neodkladnou operaci, předepsané léky, zdravotnický materiál a náklady spojené s převozem nemocného do Česka. Pojištění odpovědnosti pomůže v případě, že na horách někoho zraníte vy.

K dispozici máte díky cestovnímu pojištění služby asistence, a to v českém jazyce. Její pracovníci vám doporučí vhodné zdravotnické zařízení, mohou za vás komunikovat s lékaři, v případě nutnosti zajistí váš transport domů atd. Můžete také využít asistence při komunikaci s policií nebo místními úřady.

Cestovní pojištění na hory vybírejte podle cílové destinace. Každá země má jiná pravidla na sjezdovkách i rozdílné ceny ošetření. Zkontrolujte si také, na jaké sporty jste pojištěni a co už si musíte připlatit.

Pozor na výluky z pojistného plnění: pojišťovna vám nic neproplatí, pokud způsobíte pojistnou událost úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog. Vždy také dodržujte bezpečnostní pravidla pro chování na sjezdovce a nevyjíždějte mimo značené trasy.

Sjednání cestovní pojistky on-line

Sjednání cestovní pojistky on-line je záležitostí pár minut. Kde si cestovko vybrat? S Chytrým Honzou si snadno a rychle vyberete z až 47 aktuálních nabídek přesně podle vašich potřeb a účelu cesty.

Tip: s cestovním pojištěním od ERGO pojišťovny získáte připojištění zavazadel, odpovědnosti a úrazu pouze za 10 Kč na den.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek cestovního pojištění
Komplikace si dovolenou neberou

Související články

14. 3. 2019

Vyplatí se pojištění jízdního kola proti krádeži?

Pojištění jízdního kola je sázkou na jistotu. Ročně se ukradne 8 000 kol! Připravte se včas na možnou krádež vašeho kola.