• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

O svátcích do Alp bez pojištění? Raději nehazardujte

22. 12. 2014

Chystáte se jet o svátcích lyžovat za hranice České republiky? Určitě si s sebou nezapomeňte přibalit spolehlivou pojistku, která vám může ušetřit desítky tisíc. I na víkend v Alpách či Tatrách se vyplatí pojistit. Například jen běžný zásah horské služby by vás jinak mohl přijít na 10 000 korun.

Pod stromečkem najdete nové lyže či snowboard a hlava rodiny rozhodne: jedeme na víkend do Alp! Do alpských středisek zamíří každou zimu zhruba půl milionu Čechů. Ne všichni ale odjíždějí na hory pojištěni. A to je chyba.

Vyrazit na hory do zahraničí bez pojistky je prostě finanční hazard. Evropský průkaz zdravotního pojištění dává některým lidem falešný pocit bezpečí. Jenže modrá kartička na vše nestačí a riziko úrazu je na sjezdovkách vysoké.

Co (ne)garantuje modrá kartička

Evropský průkaz zdravotního pojištění garantuje v zemích Evropské unie, v zemích Evropského hospodářského prostoru a dalších několika zemích jen nezbytnou zdravotní péči ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Za poskytnutou péči ale také budete hradit stejnou spoluúčast jako místní. A ta je v mnoha zemích dosti značná. Vůbec se nehradí například transport do České republiky, náklady na převoz vrtulníkem, zásah horské služby a další. Jen účet za jeden z nejběžnějších úrazů při lyžování, zlomeninu končetiny, se na zimní dovolené v Alpách pohybuje až kolem 400 000 korun.

S cestovním pojištěním problémy odpadají.

Co si vlastně pojistit?

Léčebné výlohy i odpovědnost. To je základní dvojice pojištění, na které byste neměli zapomenout. Z léčebných výloh jsou hrazeny náklady na hospitalizaci, neodkladnou operaci, předepsané léky, zdravotnický materiál a náklady spojené s převozem nemocného do Česka. Pojištění odpovědnosti pomůže v případě, že na horách někoho zraníte vy.

K dispozici máte díky cestovnímu pojištění služby asistence, a to v českém jazyce. Její pracovníci vám doporučí vhodné zdravotnické zařízení, mohou za vás komunikovat s lékaři, v případě nutnosti zajistí váš transport domů atd. Můžete také využít asistence při komunikaci s policií nebo místními úřady.

Cestovní pojištění na hory vybírejte podle cílové destinace. Každá země má jiná pravidla na sjezdovkách i rozdílné ceny ošetření. Zkontrolujte si také, na jaké sporty jste pojištěni a co už si musíte připlatit.

Pozor na výluky z pojistného plnění: pojišťovna vám nic neproplatí, pokud způsobíte pojistnou událost úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog. Vždy také dodržujte bezpečnostní pravidla pro chování na sjezdovce a nevyjíždějte mimo značené trasy.

Sjednání cestovní pojistky on-line

Sjednání cestovní pojistky on-line je záležitostí pár minut. Kde si cestovko vybrat? S Chytrým Honzou si snadno a rychle vyberete z až 47 aktuálních nabídek přesně podle vašich potřeb a účelu cesty.

Tip: s cestovním pojištěním od ERGO pojišťovny získáte připojištění zavazadel, odpovědnosti a úrazu pouze za 10 Kč na den.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek cestovního pojištění
Komplikace si dovolenou neberou

Související články

14. 2. 2019

Sleva na životní pojištění: jak ušetřit na daních?

S životním pojištěním nejen, že v krizové situaci zajistíte rodinu, ale taky zaplatíte méně na daních 🤑 Přijďte s námi na to, jak ušetřit co nejvíc.