• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Peníze nerostou na stromech. Jak začít investovat?

27. 5. 2014

Pokud si uvědomujete, že jenom šetřit a ukládat peníze na nepříliš úročené spořicí účty, stavební spoření či jiné konzervativní produkty nestačí, začněte se rozkoukávat ve světě investic. I malé peníze si totiž zaslouží velkou pozornost.

Peníze, které leží ladem jen na bankovním účtu, znehodnocuje inflace. Odkládat pravidelně peníze stranou a investovat je si může dovolit skoro každý. Investování není jenom pro bohaté – již od 500 korun měsíčně můžete mít kvalitní portfolio podílových fondů a nemusíte se dál v podstatě skoro o nic starat.

Udělejte si jasno

Představa investování je pro mnoho lidí cizí. Kdy je nejlepší začít investovat? Jednoduše: začít je nejlepší kdykoli, optimální jsou pravidelné investice.

Člověk by měl mít jasno v tom, za jakým účelem chce peníze odkládat a zhodnocovat. Každý si musí stanovit základní priority: kolik investovat, na jak dlouho a co od toho očekávat. Stanovení osobních očekávání a preferencí je prvním krokem každého odpovědného investora.

Každá investice je v podstatě trojúhelník s těmito vrcholy: výnos, riziko a likvidita. Mezi vrcholy trojúhelníku je určitá závislost a investor nemůže nikdy stát „ve“ všech třech vrcholech trojúhelníku současně. Vyšší výnos znamená větší riziko či nižší likviditu.

Více než 60 procent lidí má raději nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice u nás v současné době využívá jen 1,4 procenta lidí. Ukázal to průzkum skupiny Pioneer Investments.

Pravidelné investování

Ideální je začít pravidelným investováním pár set korun měsíčně. Turkické přísloví praví, že trpělivost má jisté jedno, a to je zlaté dno. Vhodný je dlouhodobý investiční program. Dlouhodobost je důležitá z hlediska bezpečnosti, stejně jako pravidelnost investování. Cílem je stabilizovat a chránit výnosy vložených investic. Stát vás za dlouhodobé uvažování odmění tím, že po tříletém investování po vás nebude chtít zdanit dosažený výnos.

Chytrý investor si část svých prostředků ponechává jako finanční rezervu. Ta může mít podobu hotových peněz nebo takových investic, jejichž likvidita je dostatečně vysoká. Je tak zajištěn pro případ nečekaných událostí.

Nechte si poradit

Kam tedy s finančními prostředky, které si dokážete odepřít a schovat třeba na rekonstrukci bytu, dětem „do začátku“ či pro sebe na stáří? Existuje velká šance, že vše nezvážíte opravdu důsledně. Každý, kdo chce peníze investovat smysluplně, by měl aspoň na začátku vyhledat odborníka a nechat si poradit.

Základem je, abyste měli širokou nabídku investičních možností, ze kterých je možno vybírat, a nechali si poradit konkrétní fond či investici. Programy pravidelného investování na našem trhu fungují zhruba sedm let a v poslední době získávají na popularitě. Individuálně navržené investiční programy představují jednoduchý způsob, jak zhodnotit peníze bez zvláštních nároků na váš čas a znalosti.

Chytrý Honza vám na svém webu přináší přehled vybraných investičních nástrojů, jak konzervativních, tak i rizikovějších. Rád vám pomůže řešit financování všech zásadních životních situací s individuálně navrženým investičním programem.

Článek vyšel 26. 5. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek investic
Dobře koupený byt je výbornou investicí

Související články