• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Podle čeho vybírat spořicí účet?

8. 9. 2014

Češi spoří rádi, ale o své úspory se moc starat neumějí. Kolem sedmi set miliard korun jim „zahálí“ na běžných účtech, případně mají rezervy jen tak doma. Spořicí účet poskytuje vysokou likviditu finančních prostředků a jejich bezpečné uložení. Poradíme vám, jak vybrat vhodný spořicí účet.

Celkový objem bankovních úspor domácností činí více než 1,8 bilionu korun. Větší částky se rozhodně nevyplácí nechat ležet na běžném účtu, kde se vlivem inflace znehodnocují. I nízká inflace z peněz postupně ukusuje a jejich hodnota tedy neustále klesá.

Za založení a vedení spořicího účtu si banky neúčtují žádné poplatky, proto není na škodu mít jeden otevřen. Obvykle se doporučuje mít finanční polštář ve výši tří měsíčních platů. Budete díky tomu připraveni na nepředvídatelné životní události.

Cíl: překonat inflaci

Mezi hlavní výhody patří, že se peníze úročí vyšší úrokovou sazbou, než je tomu v případě běžných účtů. Úrokové sazby na spořicích účtech aktuálně sice nejsou zvlášť lákavé, přesto na nich vaše peníze mohou vydělávat.

Průměrná inflace za celý letošní rok se odhaduje na 0,4 procenta, což by bylo nejméně od roku 2003. Například Air Bank na svém korunovém spořicím účtu nyní úročí sazbou 1,1 procenta ročně. Díky jejich TOP3 garanci máte jistotu, že váš úrok na spořicím účtu bude patřit vždy mezi tři nejvyšší na trhu.

Podle čeho vybírat

Výběr spořicího účtu by měl být podmíněn jednoduchými podmínkami a snahou získat co nejvyšší úrok. Kvalitní spořicí účet se dnes standardně nabízí bez poplatků nejen za zřízení, vedení a zrušení účtu, ale také za příchozí a odchozí transakce.

Důležitým parametrem je i okamžitá dostupnost finančních prostředků. Vysoká likvidita je totiž základní výhodou spořicích účtů. Peníze by měli být kdykoli k dispozici bez poplatku, sankcí a bez průtahů. Někde stále můžete narazit na spořicí účty s výpovědní lhůtou.

Některé banky požadují minimální počáteční vklad, jiné jej naopak nepožadují vůbec. V neposlední řadě je to pak možnost snadné obsluhy prostřednictvím internetového či mobilního bankovnictví.

Vždy je dobré si udělat vlastní průzkum na internetu a porovnat jednotlivé varianty. Vyberte si spořicí účet rychle, levně a chytře s vylepšeným srovnávačem na novém webu Chytrého Honzy.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spořících účtů
Zhodnocení a flexibilita: dvě nejsilnější stránky spořících účtů

Související články