• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Pojištění domácnosti: tipy & trik

19. 2. 2015

Naše blogové poslání seznámit vás co nejpodrobněji a zároveň co nejsrozumitelněji s pojištěním majetku se právě dostává do třetí části.

Na úvod jsme pro vás připravili novou část webu, kde si můžete pojištění majetku vyhledat, srovnat a sjednat, minulý týden jste poznali rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti, dnes od nás dostanete pár základních tipů, jak se orientovat v pojištění domácnosti.

Můžeme? Pojďme na to!

Výše pojistné částky je základ

Tou nejpodstatnější věcí při sjednávání pojištění domácnosti je samozřejmě stanovení výše pojistné částky. Lidsky řečeno: na kolik si chcete svou domácnosti (respektive její vybavení) pojistit.

Čím vyšší pojistnou částku si stanovíte, tím vyšší je samozřejmě výše pojistného, které (zpravidla) měsíčně platíte, volte proto obezřetně. Nemá smysl “přestřelovat” hodnotu majetku, vyhněte se ale pokud možno také jeho podhodnocení.

Správné stanovení pojistné částky je jedinou zárukou, že se dostanete na příjemnou měsíční platbu za pojištění a že vám pojišťovna vyplatí částku odpovídající skutečné hodnotě majetku, pokud se (a to nikomu nepřejeme) přeci jen stane něco nemilého.

Amortizace

Při stanovování pojistné částky vezměte v úvahu jednu důležitou věc: amortizaci (neboli opotřebení). Pojišťovna vám nikdy nevyplatí částku, kterou jste za poškozenou věc zaplatili, likvidátor bude vždy brát v úvahu stáří výrobku a s tím spojené opotřebení.

Pozor na to. Pojistnou částku raději nenastavujte na hodnotu, jakou měl majetek ve chvíli, kdy jste si jej pořídili, vždy volte nižší.

Slíbili jsme tip, tady je

Je libo jeden tip? Ne každému bude připadat použitelný, ale někomu může pomoct. Proto si ho nechceme nechat pro sebe:) Máte-li doma opravdu hodně příslušenství, spotřební elektroniky, drahého oblečení apod., pokuste se účtenky uchovávat někde jinde (např. v kanceláři či u rodičů nebo dětí).

Důvod je prostý: dojde-li např. k požáru, těžko budete bez účtenky dokazovat, že ty ohořelé džíny nebyly deset let staré zvonáče, ale luxusní designový kousek, který jste si koupili minulý týden.

Pojišťovny už dnes sice začínají uznávat fotky pojištěných věcí jako formu dokladu o výši původní ceny, ale stejně budete v mnohem lepší vyjednávací pozici, pokud předložíte konkrétní doklad o koupi.

Co všechno pojištěním domácnosti chráníte?

A je tu ještě jedna věc, na kterou se nás lidé často ptají a na kterou se v tuto chvíli sluší odpovědět: na co všechno se pojištění domácnosti vztahuje?

Vezměme do stručně a jasně:

  • na vybavení domácnosti, a to včetně uzamykatelných nebytových prostor jako sklepů nebo garáži,
  • na vnitřní stavební součásti jako stropy, podlahy nebo obkladové stěny.

Kromě pojištění příslušenství v domácnosti vás tedy ochrání i v případě, že dojde k poškození zbytku vnitřního prostoru domu nebo bytu.

A vnější prostory? Ty řeší pojištění nemovitosti, na které se podrobněji podíváme v dalším článku.

Zůstaňte s námi!

Související články