• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Pojištění nemovitosti: tipy & triky

2. 3. 2015

Pojištění domácnosti už jsme probrali minule, proč tedy řešíme nemovitost zvlášť? Není to to samé? A jestli ano, je Honza opravdu tak chytrý, jak se říká? Spousta otázek, jedna jediná odpověď: mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti je setsakra velký rozdíl.

Připraveni zjistit jaký?

Pojďme na to!
Prázdninový dům

Ať to máte pěkně v kontextu, osvěžme si paměť a podívejme se, co všechno kryje pojištění domácnosti:

  • Soubor pojištěných věcí v daném nebytovém prostoru. To je celkem jasné, že?
  • Vnitřní prostory bytu nebo rodinného domu, tedy podlahy, stropy, obkladové stěny.

Srozumitelné? Pak už vás jistě napadlo, že pojištění nemovitosti kryje…

Přesně tak.

Buďme ale konkrétnější. Kromě základního rozsahu (tam patří například pojištění proti přírodním živlům nebo nenadálým událostem) najdete v pojištění nemovitosti také všemožná připojištění.

Ta ocení hlavně majitelé rodinných domů.

V rámci doplňkového pojištění si totiž můžete sjednat věci typu ochranu proti poškození plotu, zahradní kůlny, bazénu, pergoly nebo skleníku. Zastavme se na chvíli u posledního jmenovaného…

U pojištění proti poškození skleníku se připravte na vyšší platbu pojistného, a to z jednoho prostého důvodu: zahradní skleníky a tzv. fóliovníky jsou náchylnější k poškození, a pojišťovny jej málokdy zahrnují do základního rozsahu pojištění.

Dobrá zpráva: můžete! Nemovitost si můžete pojistit i ve chvíli, kdy si odběhnete od míchání malty.

Pojištění se pak vztahuje i na stavební materiál a tzv. účelové objekty, které slouží ke stavbě pojištěného domu.

A to stojí za to.

V prvním díle seriálu článků o pojištění majetku jsme se pobavili o pojištění majetku jako takovém (pojištění majetku, jak správně tušíte, zastřešuje pojištění domácnosti i nemovitosti).

Mimo jiné jsme zmínili, že pojištění nemovitosti si můžete sjednat jak pro rodinné domy, tak pro objekty, které pronajímáte, a vystupujete tak v roli pronajímatele.

A protože tím chráníte svůj vlastní majetek, rozhodně vám tento krok doporučujeme!

Pojištění nemovitosti má samozřejmě i v této situaci stejný rozsah krytí pro byty i pro rodinné domy. Vztahuje se na všechny živelné a nenadálé události jako např. povodně, záplavy, výbuchy, požáry, údery blesku, zřícení stromu, krupobití či vichřice.
A nevynechává ani věci umístěné vně budovy, např. antény a satelity.

  • Před uzavřením pojistné smlouvy si důkladně spočítejte hodnotu věcí, které chcete do pojištění zahrnout. Jedině tak můžete určit správnou výši pojistné částky, tedy maximální hodnotu, do které vám pojišťovna vyplatí pojistné plnění v případě škodní události.
  • Tohle už jsme zmínili minule, ale přece: je velmi dobré uchovávat samostatně všechny účtenky a faktury vztahující se k pojištěným věcem (nejlépe mimo pojištěný objekt). Chráníte tak sami sebe a předcházíte situaci, kdy bude likvidátor pojišťovny např. rozporovat stáří určitých věcí (a s tím související výši vyplaceného plnění). Neříkáme, že vás to nutně musí potkat, ale stát se to může.

Naše záliba v posilování vaší finanční gramotnosti se ukazuje být větší a větší, už teď proto domáme nad tím, jaký produkt vám představíme v dalším seriálu.

Existuje nějaký, který vás zajímá víc než ostatní? Dejte nám vědět v komentáři nebo na naší facebookové stránce.

Brzy na viděnou!

Související články