Získání půjčky v prvních měsících po nástupu do nového zaměstnání nebývá právě lehké. Často nezbývá jiná možnost, než zkusit štěstí u nebankovních společností.

Zaměstnanci, kteří jsou ve zkušební době, představují pro banky zvýšené riziko.
Smlouva na dobu neurčitou je výhoda
Změna práce nebo nalezení nové: Obojí většinou znamená, že je nutné absolvovat zkušební dobu. Jenže příjmy v tomto období nejsou pro banky relevantní a takovým žadatelům o úvěr peníze banky poskytnou jen málokdy. Lidé pak musí zkusit štěstí u nebankovních společností. Zaměstnanci, kteří jsou zrovna ve zkušební době, nesou pro banky jedno zásadní riziko – jejich zaměstnavatel je může kdykoli vyhodit a oni se tak rázem ocitnou bez příjmu. Právě to je důvodem, proč české banky nechtějí těmto zaměstnancům půjčovat. Většinou jim spíše doporučí, aby se s žádostí o úvěr připomněli až po konci zkušební doby. Jenže ne všichni můžou čtvrt roku na peníze čekat.
Variantou jsou nebankovní společnosti
Většině lidí tak nezbude nic jiného, než jít zkusit štěstí k nebankovním společnostem. Některé z nich totiž nepřikládají zkušební době takovou váhu jako běžné banky. Navíc jsou schopny peníze poskytnout relativně rychle a bez velkého papírování, často lze půjčku vyřešit po internetu. Řešení to být samozřejmě může, je nicméně třeba dobře počítat. Jelikož s sebou půjčka nese vyšší riziko, tyto finanční instituce peníze poskytují draze. Je tedy důležité podívat se na výši úrokové sazby i RPSN (tedy na roční procentní sazbu nákladů). Lidé se musejí připravit na to, že bude půjčka nejspíš hodně drahá a často až nevýhodná.
Zkusit to můžete i u své banky
Existuje ale ještě jedna varianta – požádat svou stávající banku o bezúčelnou půjčku, kreditní kartu či kontokorent. Pokud u ní máte dlouhou dobu účet a neměli jste dosud žádné problémy, malou částku vám obvykle půjčí, často i bez velkého papírování. Není to ale rozhodně věc naprosto samozřejmá a typická. Vyplatí se proto nejprve dobře zvážit, jestli bez půjčky zkušební dobu zkrátka nepřečkat.